A terhesség során viszonylag gyakran jelentkezik cukorbetegség, a legtöbbször ennek kezelésére a diéta bőven elegendő. Általában az orvos pontosan meghatározza, hány gramm szénhidrát fogyasztható naponta, ezt érdemes betartani.
A cukorbetegség diétájának több „alappillére” van. Az egyik ilyen a szénhidrátok fogyasztása, az élelmiszercsoportok megfelelő választása: úgy kell mindent megválasztani, hogy az ne emelje meg hirtelen a vércukorszintet.
Szénhidrát szinte minden élelmiszerben előfordul, így érdemes mindenből a diétának megfelelőt választani.
Pékáruk
Kenyérből és péksüteményekből célszerű a rostban gazdag fajtákat választani (pl. teljes kiőrlésű, korpás kenyér, kifli, zsemle), ezek nem növelik meg hirtelen a vércukorszintet, valamint a magas rosttartalom segíthet a terhesség alatt esetleg jelentkező székrekedés megelőzésében, kezelésében. Fontos, hogy a rostgazdag ételek mellé bőségesen fogyasszunk megfelelő mennyiségű (1,5-2,5 liter) folyadékot! Kerüljük a cukrozott, zsíros pékárukat! (Pl. kakaós csiga, lekváros táska, stb.) Ezek hirtelen megemelik a vércukrot, valamint magas zsírtartalmuk növelheti az elhízás kockázatát!
Zöldségek
Zöldségek nagy részének szénhidráttartalma csekély, ezekre épül a cukorbetegek diétája (pl. paradicsom, paprika, retek, fejes saláta, brokkoli, cukkini, karfiol, padlizsán. stb). Ezeket változatosan elkészíthetjük, levesnek, főzeléknek, csőben sütve, rakott ételként, stb. Egyes zöldségfélék korlátozással fogyaszthatók. Ilyen pl. a sárgarépa, zöldborsó, kukorica, burgonya, szárazbab, sárgaborsó, sütőtök.
Gyümölcsök
Gyümölcsöket naponta 3-4-szer fogyasszunk, ezeket szintén számítsuk a napi szénhidrátmennyiségbe. A magas zsírtartalmú gyümölcsöket (dió, mogyoró, pisztácia) csak kis mennyiségben fogyasszuk, a banánt, szőlőt és az aszalt gyümölcsöket gyors vércukoremelő hatásuk miatt inkább kerüljük.
Tejtermékek
A tejtermékek is tartalmaznak szénhidrátot, tehát ezek fogyasztására is érdemes figyelni. Azonban mérsékelt mennyiségben minden nap együnk sajtot, joghurtot, kefírt. Érdemesebb szintén a zsírszegényebb változatokat választani. A tej gyors vércukoremelő hatású, inkább délután-este fogyasszuk, max. 2-3 dl-t.
Húsételek
A tojás, a húsok és a húskészítmények szénhidráttartalma elhanyagolható, azonban szintén a zsírszegényebb változatokat válasszuk, pl. csirkemell, csirkecomb bőre nélkül, sertéskaraj- comb, párizsi, csirkesonka, gépsonka, stb.
Édes csábítások…
Az édességek fogyasztására nagy figyelmet kell fordítani. A „hétköznapi” édességek (csokoládék, cukorkák, sütemények, stb) hirtelen megemelik a vércukrot, ez nagyon kedvezőtlen hatású, tehát ezek fogyasztását kerülni kell. Helyettük érdemesebb házi süteményeket (édesítőszerrel készült túrós sütemények, pogácsák, stb.) készíteni teljes kiőrlésű lisztből, édesítőszerrel.
A cukrot teljes mértékben kerülni kell. Helyette fogyasztható mesterséges édesítőszer, különböző cukorhelyettesítők (pl. fruktóz, szorbit). A fruktóz és a szorbit fogyasztását sem szabad túlzásba vinni, ezeknek szintén van vércukoremelő hatásuk, valamint a szorbit puffadást, hasmenést is okozhat.
Életmódbeli változtatások
A cukorbetegség kezelésének másik fontos lépése a rendszeres, naponta 5-6-szori étkezés, egyszerre mindig csak kisebb mennyiségeket fogyasztva.
Valamint fontos a megfelelő testmozgás, amennyire ezt a babavárás előrehaladása engedi.
Ezek nem nehezen betartható "szabályok". Az Ön és a pici érdekében is figyeljen oda táplálkozására és életmódjára!
Fotó: Freepik