Tartalmaznak-e a hazai influenza elleni oltások higanyt? Idegméreg-e az injekció tartósítószere, amely higanyszármazék - mint ahogyan azt egyesek állítják? Van-e jogos félnivalójuk a kisgyerekes anyukáknak és a várandós kismamáknak az influenzaoltás kapcsán?
Oltásellenes bloggereknél sorra jelennek meg olyan - másokat megosztó - írások, amelyek az oltás-higany témát újra és újra a középpontba állítják. Úgy tűnik ez a vita soha nem ér véget, mert mire az oltáspártiak cáfolnának, addigra - az internet természetéből fakadóan- újabb oltásellenes hullám csap fel.
Az egyik ilyen bloggercikk a Natural News-com-ra hivatkozik, amely közli, hogy az egyesült államokbeli NaturalNews internetes oldal élelmiszerlaborban végrehajtott tesztjei alapján fény derült arra, hogy az influenza elleni védőoltás, amelyet napjainkban szinte minden babának, várandós kismamának és idős embernek beadnak, hihetetlen nagy mennyiségű idegmérget, higanyt tartalmaz...
Nincs olyan édesanya, szülő, akinek ennek hallatán ne állna meg az ütő az ereiben… Ezek után felmerül a kérdés: be lehet-e nyugodtan adatni a babáknak az oltásokat? Bár tudjuk, hogy a téma teljes körbejárása nagyon messzire vezetne, azért mi megkérdeztük a Szülők Lapja házi szakértőjét,
dr. Szabó Júlia gyógyszerészt, hogy pánikkeltésről vagy valós aggodalomról lehet-e szó?
Szülők Lapja (Szl): Léteznek hazánkban olyan felnőtteknek és gyerekeknek kifejlesztett oltások, amelyeket higannyal vagy annak bármelyik vegyületével tartósítanak? Az interneten egymásnak teljesen ellentmondó állításokat lehet erről olvasni. Van olyan fórum, amelyik azt írja, hogy ilyen már régóta nincs, és olyan is akad köztük, amelyik azt hangoztatja, hogy ezek hazugságok. Mi erről a véleményed?
Dr. Szabó Júlia: Az injekcióknál bizonyos esetekben szükség van mikrobiológiai tartósításra. Ilyen tartósítószer a tiomerzál is. Más tartósítószerek is léteznek, de csak ez az egy a szerves higany származék. Fel kell hívnom a figyelmet arra, hogy, ha valami tartalmaz higanyt, vagyis higany származék, az nem maga a higany! A kettő nem keverendő össze. Nem ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik. Sőt!
Egy egyszerű példát hoznék fel erre: a klórgáz (Cl2) egy harci gáz és mérgező, míg egy másik közönséges klórvegyület, a nátrium-klorid (NaCl) maga a konyhasó, amit minden nap használunk főzésnél. Mind a kettő ugyanabból klór elemből épül fel, és mégis teljesen más hatással van a szervezetre. Tehát arra kell felhívnom a laikusok figyelmét, hogy a kémia nem ennyire egyszerű, hogy higany vegyület = higany. Éppen ezért én szimpla pánikkeltésnek tartom ezt az egészet.
(Ennek kapcsán ajánljuk Boldogkői Zsolt korábban megjelent tudományos írását, mely részletesen taglalja, hogy nem a higany okozza az autizmust:
Védőoltások, segítenek vagy ártanak? - szerk.)
Szl: Az itthon forgalomban lévő influenza elleni oltásokban van egyáltalán higanyszármazék?
Dr. Szabó Júlia: Az Egyesült Államokban lehet, hogy minden babának és várandós anyukának beadják az influenza elleni oltást, de Magyarországon ez korántsem így működik. Kismamáknak általában nem szokták beadni - utoljára a H1N1 elleni vakcinánál merült fel, hogy kell-e, szabad-e kismamákat oltani, de ott is megosztott volt mind az orvos-, mind a gyógyszerész-társadalom véleménye. Nem volt egységes az állásfoglalás: volt, aki nem mert véleményt formálni, volt, aki kimondottan ellenezte, és olyanok is megszólaltak, aki egyetértettek a H1N1 oltás beadásával a kismamák kapcsán. A hazai orvos-gyógyszerész szakma az influenza elleni oltást inkább az idősebbeknek, legyengült szervezetű embereknek javasolja, akik gyakran esnek bele az influenzába, illetve ha olyan helyen dolgoznak, ahol potenciálisan ki vannak téve ennek a fertőzésveszélynek. Gyerekeknek jellemzően javasoljuk, ugyanakkor babáknak nem igazán.
Szl: Melyek azok a tipikus higanyszármazékok, amelyek a védőoltásokban megtalálhatók? Ha egy laikus anyuka kezébe veszi a gyógyszeres dobozt, akkor hogyan tudja leellenőrizni, hogy az adott gyógyszer melyik összetevője higanyszármazék és melyik nem az?
Dr. Szabó Júlia: Csak a tiomerzál ilyen összetevő. A fenil-higany-borát (phenylhydragyrum-boricum) is higany tartalmú tartósító, de az nincs már forgalomban.
Szl: Mit kell tudni a hazai influenza elleni védőoltásokról?
Dr. Szabó Júlia: Magyarországon három fajta influenza elleni vakcinát lehet beszerezni - ezek mindig az adott szezonra összeállított törzseket tartalmazzák, így évente új készül.
A
Fluarixban (gyártó: GlaxoSmithKline Kft.) és a
Vaxigripben (gyártó: Sanofi Pasteur) nincs tiomerzál, a
Fluval AB-ban (gyártó: Fluart Innovative Vaccines Kft.) van tiomerzál,de erre a Fluval AB betegtájékoztatójában külön fel is hívják a figyelmet: "A Fluval AB tiomerzált tartalmaz. Ez a készítmény tartósítószerként tiomerzált (szerves higanyvegyület) tartalmaz, s előfordulhat, hogy Ön vagy gyermeke allergiás reakciókat észlel. Amennyiben Ön vagy gyermeke allergiás, tájékoztassa erről orvosát!"
Szakértő a témában: dr. Szabó Júlia gyógyszerész
Fotó: Pixabay