Kullancscsípés okozta betegségek: így előzhető meg a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás - Az ÁNTSZ közleménye

Szülők lapja

Betegségek

Szülők lapja


Kullancscsípés okozta betegségek: így előzhető meg a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás - Az ÁNTSZ közleménye Megelőzhető a kullancscsípés okozta Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás, ha az emberek a túrák, séták előtt és után is figyelnek a veszélyekre, illetve tünetekre - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat pénteken az MTI-vel. Megelőzhető a kullancscsípés okozta Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás, ha az emberek a túrák, séták előtt és után is figyelnek a veszélyekre, illetve tünetekre - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat 2016. április 22-én, pénteken az MTI-vel.

Kullancscsípés okozta betegségek: így előzhető meg a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás - Az ÁNTSZ közleménye


A kullancsok márciustól-júniusig és szeptemberben a legaktívabbak
A közleményben arra figyelmeztettek, hogy jelenleg a kullancsok aktivitásának egyik csúcsidőszaka van: a kullancsok március végétől június elejéig, illetve szeptemberben a legaktívabbak. Az országban leggyakoribb közönséges kullancs számos kórokozót hordozhat és terjeszthet, amelyek közül Magyarországon elsősorban a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás fordul elő.

Hol fordulnak elő leggyakrabban a kullancsok?
A közönséges kullancs legnagyobb számban:
  • a sűrű aljnövényzetű erdőkben,
  • bokros-fás területeken fordul elő,
de megtalálható
  • városi parkokban,
  • játszótereken,
  • kiskertekben is.
     

Hogyan lehet megelőzni a kullancscsípést?


Felhívták a figyelmet arra, hogy a vérszívás és a kórokozók átvitele ellen számos módon lehet védekezni.

1. Védőoltással
A kullancs terjesztette vírusos agyvelőgyulladás védőoltással megelőzhető.

2. Kullancsriasztó szerekkel
Erdei túrákon - amellett, hogy csak a kijelölt gyalogutakon szabad haladni - érdemes kullancsriasztó szereket alkalmazni, és azokat időközönként újra használni.

3. Gyors intézkedéssel
Ha a kiránduló időben felfedezi és eltávolítja a bőrébe fúródott kullancsot, akkor nem kerülhetnek a kórokozók a szervezetébe, ugyanis az állat jellemzően csak a beszúrást követő néhány óra múlva juttatja fertőzött nyálát az emberbe.

A kullancs eltávolítása:
A kullancs eltávolításához egy vékony hegyű csipesz a legalkalmasabb, amellyel a kullancsot a bőrhöz minél közelebb lehet megfogni anélkül, hogy az utótestét összenyomnánk. A megragadott kullancsot aztán határozott mozdulattal kell kihúzni a bőrből.

KULLANCS ELTÁVOLÍTÁSÁNAK MENETE - Nézd meg korábbi cikkünkben »

Bőrtünet, izomfájdalom, láz, fejfájás esetán azonnal orvoshoz kell fordulni
Azt tanácsolták: ha valaki a kullancscsípést követően betegségtüneteket - bőrtünet, izomfájdalom, láz, fejfájás - tapasztal, forduljon orvoshoz.

Megjegyezték: mivel a megfertőzött haszonállatok teje is közvetítheti a vírust, fontos a nyers kecske- és tehéntej fogyasztás előtti forralása, amellyel a kórokozó elpusztítható.

Forrás: MTI
Fotó: Pixabay

Szülők lapja

Betegségek

Szülők lapja


2016.04.25