Dévény Anna módszere napjainkban a legelismertebb gyermekgyógytorna módszer. A Dévény torna egy dsgm szakgyógytornász által végzett speciális fogásokkal fűszerezett manuális technika. Ez különböző helyzetekben történik, egybekötve az egyes mozgásfázisokat (forgás, mászás begyakorlásával).
A különböző technikákkal lehet izomtónust csökkenteni (lazítani), izomtónust fokozni (erősíteni) és mozgásokat beépíteni. A speciális fogások rendszere, az izomzatra és az idegrendszeri szabályozásra egyaránt hatással van.
A DSGM KEZELÉS CÉLJA
1. Kontraktúraoldás
Az izom-, ín- és kötőszövet természetes állapotának és ezzel működőképességének helyreállítása.
Az izmokat – beleértve az inas tapadást is – vékony hártya (fascia) veszi körül. Ez a kötőszövetes hüvely a kontraktúra fő „felelőse”, mivel sérülés, vagy inaktivitás esetén, azonnal „összeugrik” és kisebb felületre kényszeríti az izomrostokat, mint ahogy azok működni képesek. Ezt a mechanikai akadályt elhárítani csak mechanikai úton - kézzel végzett, a fascia feloldására irányuló - technikával lehet.
2. Izomhelyzet normalizálás
Kóros helyzetből épen működő izmokkal is csak kóros mozgás jöhet létre, mivel az izom elhelyezkedése meghatározza a mozgás irányát. Az kezelés feladata a kóros izomhelyzetek megszüntetése.
3. Direkt idegrendszeri stimuláció
A DGSM az inakat az izom-ínapparátuson belül önálló rendszernek tekinti. Az inak nemcsak az izmok eredés-tapadására szolgálnak, hanem az idegrendszer perifériás részét is képezik, miután bennük helyezkednek el az idegrendszeri végkészülékek. A végkészülékek által felvett ingerek a gerincvelőn keresztül eljutnak az agy különböző szintjeire. A direkt ingerlés beindítja az agy, az agy pedig – visszacsatolás révén - az izmok működését.
TAPASZTALATOK:
A szülési agykárosodások (cerebralparesis = CP) gyógyítása ennek a direkt idegrendszeri stimulációnak köszönhető.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy Dévény speciális manuális technikával a szülési sérült koraszülöttek és újszülöttek 75-80%-a gyógyítható, illetve állapotuk jelentős mértékben javítható.
A CP-s gyermekek gyógyítása szempontjából a korai kezelés döntő fontosságú lehet. Edelmann Nobel-díjas agykutató szerint ugyanis az agynak 5 hónapos korig van olyan tartalékállománya, amely fiziológiásan leépül, ha nincs igénybe véve. A kezeléssel ez a tartalék sejtállomány aktivizálható direkt módon, az inakban elhelyezkedő végkészülékeken keresztül.
Egyéves kor után, az 1-2 éves korban megkezdett kezeléseknél is sokat lehet javítani az adott állapoton, de a korai kezelés eredményei nem érhetők el. A 2-3 éves kor után a kontraktúraoldó hatás érvényesül leginkább, amelytől a tartás és a meglevő mozgások minőségének javulása várható, új mozgások beindítására kevesebb az esély, de nem lehetetlen.
A "gyanús" tünetek, a szülők számára is észrevehetők:
A koraszülöttek, illetve az elhúzódó, komplikált szülésen átesettek már az előzmények miatt ún. rizikóbabáknak tekinthetők, akiknek a kezelését érdemes már a tünetek kialakulása előtt megkezdeni, mivel a kezeléssel ártani nem lehet, viszont a korai kezeléssel jobb és gyorsabb eredmény érhető el.
Tünetek:
- lassú mozgásfejlődés
- puha izomtapintat, gyenge izomzat
- korai, intenzív nyálzás
- szopási nehézségek
- aszimmetrikus fejtartás
- aszimmetrikus testtartás (C-tartás)
- feszes, merev izomzat
- gyakori fej-hátrafeszítés, törzs-homorítás
- eltérő aktivitású végtaghasználat
- aszimmetrikus mozgásformák
- szabálytalan mozgásformák
- hason fekvő helyzet elleni határozott tiltakozás
- veleszületett, csontos eltérés nélküli dongaláb
- tartási rendellenesség
- beszéd beindulásának késése
Mire jó a Dévény torna?
A Dévény módszerrel elsősorban a szülési oxigénhiány miatt kialakult központi idegrendszeri eredetű mozgásfejlődési zavarok gyógyíthatók. Kialakulásakor az oxigénhiány sokszor egyáltalán nem látványos és így nehezen nyomon követhető.
Ezért nagyon fontos a korai időszakban csak apró, jelentéktelennek tűnő tünetek felismerése, mert a növekedés folyamán ezek felerősödve vezethetnek komoly mozgásfejlődési zavarokhoz.
A terápia elmélete egy dolog, de a gyakorlatban való kivitelezése kihívás a DSGM terapeuta számára is, hiszen meg kell nyernie a gyermek bizalmát (játék, ének, stb) ugyanakkor a kezelést is hatékonyan kell végezze. A gyerekek többsége csak az óra egyharmadában sírdogál, amikor a tényleg a nem szeretem feladatokat gyakoroljuk.
Szerző: Kovács Andrea gyógytornász
Fotó: Rawpixel