Gyakran fordulnak szakértőinkhez anyukák a csecsemőjük, gyermekük székelési problémáival kapcsolatban. Az alábbi összeállításban Cseri Tímea etetésterapeuta szakértőnk válaszaiból állítottunk össze egy cikket, hogy mit lehet tenni székrekedés esetén.
Székrekedés csecsemőkorban
Az anyatejes babáknál nem ritka és teljesen normális jelenség a heti egy kaki. Ennek az oka, hogy az anyatejet eddigre már szinte teljesen feldolgozza a kicsi szervezete.
A tápszerre való áttérés, pótlás is okozhat székrekedést, akkor próbáljunk ki többféle tápszert is, hátha találunk olyat, amelyet könnyebben emészt meg a gyermek. Adjunk inkább többször kevesebbet a babának, mivel a kisebb adagok kevésbé megterhelőek emésztőrendszere számára.
Ha a baba tápszeres, akkor napi egy kakinak mindenképpen kell lennie, náluk nem érvényes az, mint az anyatejes babáknál, hogy heti egy is elég.
Ha nem tud eleget kakilni a kicsi, vagy nagyon erőlködik közben és mégsem sikerül neki, akkor érdemes kevés kamillateával lazítani a székletet. Ha gyakran előfordul ilyesmi, akkor át lehet térni bifiduszos tápszerre, ami elősegíti az emésztést. Mivel a tápszer nem fedezi a baba folyadékszükségletét, ilyen helyzetben rendszeresen kínáljuk meg felforralt és lehűtött vízzel, vagy a már említett kamillateával.
A masszázs segíthet
Kisebb gyermekeknél a has rendszeres masszírozása és a tornáztatás lehet jótékony hatású, mivel a mozgás a bélműködést is stimulálja. A hasat körkörös mozdulatokkal, a baba jobb oldalától felfele, majd balra lefele haladva simítsuk végig, majd fentről lefele simogassuk. Erőteljesen nyomkodni tilos! A széklet ürítését a lábak hashoz közelítésével, majd nyújtásával, ill. felhúzott állapotban való körzésével is segíthetjük.
Laktulóz szirup - csak orvosi javallatra!
Székrekedés esetén csecsemők számára is szokták ajánlani a laktulóz szirupot, azonban minden esetben orvosi tanács, javallat megelőzése szükséges a készítmény alkalmazásához!
Székrekedés kisgyermekeknél
Első lépés - kivizsgálás
Székrekedés esetén elsősorban nagyon fontos kizárni minden olyan egészségügyi problémát, amik esetleg a gyermekek székrekedését okozhatják. Ezért nagyon fontos gyermekorvos, esetleg egy gasztroenterológus szakvéleményét kikérni, aki eldöntheti, hogy örökletes alkati problémáról van szó, vagy más ok húzódik a háttérben.
Megfelelő táplálkozás
Mivel a kisgyermekek még nem tudják, hogy mire van szükségük, mi jó nekik, így nem szabad engedni, hogy azt fogyasszanak csupán, amit ők akarnak. A szülőnek kell megfelelően összeállítania az étrendet.
Természetes módszerek a szorulás ellen
A szorulás megelőzésére léteznek természetes módszerek. Itassunk gyermekünkkel napi egy-másfél liter folyadékot: teát, frissen facsart gyümölcs-, zöldséglevet vagy tiszta vizet. A gyermekkori székrekedés elkerülését, illetve megszüntetését elősegíti, ha sok folyadékot és rostban gazdag ételeket adunk gyermekünknek és gondoskodunk arról, hogy eleget mozogjon.
Laktulóz - székletlágyító
Ha a diéta nem segít, akkor székletlágyítóra lehet szükség, pl. laktulózt tartalmazó szirupra. A laktulóz a bélben helyileg ható, vízvisszatartó anyag, amely a víz megkötésével lágyítja a székletet. Nem szívódik fel, a szervezettel kölcsönhatásba nem kerül, így huzamosabb ideig is adható. Krónikus székrekedésnél ajánlott a fenntartó adagot alkalmazni, mindaddig, míg nem rendeződik a probléma.
Ha a gyógyszermentes módszerek nem használnak, orvoshoz kell fordulni, aki diétát, beöntést vagy hashajtót, súlyosabb esetben további kivizsgálást javasolhat.
A szorulásnak lelki okai is lehetnek
A probléma hátterében testi és lelki okok - bizonyos betegségek, folyadékhiányos, rostszegény táplálkozás, de a székeléstől való szorongás - egyaránt szerepelhetnek.
Ha baba tünetei az itt ajánlott módszerekre nem enyhülnek, súlya nem gyarapszik, célszerű gyermekorvost, vagy akár szakorvost felkeresni a problémával.
Szakrendelés széklet problémával küzdő gyerekek számára
Egyebek közt a budapesti Heim Pál Gyermekkórház Gyermek Sebészeti és Traumatológiai Osztály Madarász utcai részlegén várják a székürítési zavarokban szenvedő gyerekeket, ahol az általános gyermeksebészeti és gyermektraumatológiai ellátás mellett Manometriai szakambulancia és Gasztrointestinális endoszkópia is a rendelkezésre áll.
Fotó: Pixabay