Kezelhetetlen a gyerek? Sokszor rosszkedvű és figyelmetlen? - Egy gyakori ok, amire talán nem is gondolsz

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


Kezelhetetlen a gyerek? Sokszor rosszkedvű és figyelmetlen? - Egy gyakori ok, amire talán nem is gondolsz Egy olyan ok is meghúzódhat ezek mögött a jelek mögött, amire az ember először nem is gondol, árulja el a szakorvos. Miért fontos, hogy gyermekünk minden nap kipihenje magát? Milyen összefüggés van az alvás és a teljesítmény között felnőtt- és gyermekkorban? Dr. Bódizs Róbert pszichológus kifejti többek között, miért alkalmazkodjunk gyermekünk alvási igényéhez. Düh, kezelhetetlen viselkedés, figyelemzavar - ezek nemcsak magatartási problémák, a gyerekek ugyanis többnyire így fejezik ki, ha fáradtak - mondja Dr. Bódizs Róbert, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatási igazgatóhelyettese.

A gyermekkori alvás milyensége és hatása a teljesítményre
Gyermekkorban több kapcsolat van az agy idegsejtjei között, mint a felnőtteknél, emiatt ilyenkor több és mélyebb alvásra van szükség, hogy fel tudjunk készülni az új élmények befogadására - hangsúlyozza a pszichológus, aki szerint a gyerekek és a felnőttek szükségletei nemcsak az alvás mennyiségében térnek el, hanem egyebek közt abban is, hogy míg fiatalabb korban az hat jól a teljesítményünkre, ha később kelünk, addig az életkor előrehaladtával inkább arra reagálunk jól, ha korábban indul a napunk.

Kezelhetetlen a gyerek? Sokszor rosszkedvű és figyelmetlen? - Egy gyakori ok, amire talán nem is gondolsz
Fiatalkorban, a késői kelés hat jól a teljesítményre
Fotó: Kovács Attila - Semmelweis Egyetem


Miért fontos, hogy megfigyeljük és alkalmazkodjunk gyermekünk alvási igényéhez?
Felnőtt korban jobban toleráljuk, ha el kell térnünk szervezetünk belső órája által diktált igényeitől, ezt nevezik szociális jetlagnek – mondja Dr. Bódizs Róbert példaként említve, hogy vannak, akik az egész heti koránkelést hétvégén egy hosszabb alvással pótolják be. Ez azonban gyermekkorban még nem működik, akkor ugyanis még nem tudjuk késleltetni az alvási szükségleteinket, a gyerekek gyakran akkor is hajnalban kelnek, ha egyébként nyugodtan alhatnának tovább. Ez pedig nem tesz jót sem a hangulatunknak, sem a teljesítőképességünknek.

Dr. Bódizs Róbert szerint számtalan kutatás támasztja alá, hogy a gyerekek jobban teljesítenek és frissebbek, ha tovább alhatnak reggel. Az Egyesült Államokban 200 tinédzsert vizsgáltak, és kiderült, hogy ha reggel 8 óra helyett 25 perccel később kezdték az iskolát, jobb lett a hangulatuk, nőtt az alvásidejük és kevesebb koffeint fogyasztottak. Önmagában azonban a későbbi kezdés sem garantálja a jobb eredményeket és a kedvezőbb hangulatot. A pszichológus szerint az a legfontosabb, hogy figyeljük meg a gyerekek alvási igényeit, és igyekezzünk alkalmazkodni azokhoz.

Kezelhetetlen a gyerek? Sokszor rosszkedvű és figyelmetlen? - Egy gyakori ok, amire talán nem is gondolsz
A pszichológus szerint fontos, megfigyeljük gyermekünk alvásigényét és alkalmazkodjunk ahhoz
Fotó: Pixabay.com


Az esti rutin fontossága - lecsendesedés, biztonságérzet
A lefekvést érdemes rituálészerűen megszervezni – vacsora, fürdés, fogmosás, mese-, akkor a gyerek lehetőséget kap a lecsendesedésre – mondja Dr. Bódizs Róbert, hozzátéve, hogy így keretbe foglaljuk a gyermek napját, aki ettől nagyobb biztonságban érzi majd magát. Fontos, hogy a kicsi ne maradjon egyedül a félelmeivel. Ezt elősegíthetjük úgy is, hogy lehetővé tesszük számára, hogy a közelünkben aludjon – mondja a pszichológus, aki szerint időnként azt is megengedhetjük, hogy a gyerek a szülők ágyában pihenjen. Testvérek esetében a közös szoba is jó megoldás.

Forrás: semmelweis.hu
Fotó: Kovács Attila - Semmelweis Egyetem, Pixabay.com

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


2016.02.22