Hajnövesztő szert keresel? 3+1 tipp a tudatos választáshoz!

Szülők lapja

Betegségek

Szülők lapja


Hajnövesztő szert keresel? 3+1 tipp a tudatos választáshoz! Akár hajhullással küzdesz, akár csak szeretnéd gyorsan megnöveszteni a hajad, nem árt, ha tisztában vagy azzal, mitől nő a haj, és mit tehetsz, hogy ezt a folyamatot elősegítsd. A legjobb hajnövesztő szer kiválasztása elsősorban azon múlik, hogy mi az oka a hajhullásnak. Akár hajhullással küzdesz, akár csak szeretnéd gyorsan megnöveszteni a hajad, nem árt, ha tisztában vagy azzal, mitől nő a haj.

Mitől nő a hajunk?
A hajszálak szilárd szerkezetét egy elszarusodott fehérje, a keratin alkotja, rugalmasságukat pedig víztartalmuknak köszönhetik. A hajszálak fejbőrben található része a hajgyökér, ennek kissé gumós vége a hajhagyma. A hajhagyma mélyén található mátrixsejtek szaporodása révén növekszik a hajszál. A hajhagyma legalsó részén helyezkedik el a hajszemölcs, amely a hajszálak egészséges növekedéséhez szükséges táplálékot veszi fel a fejbőr hajszálereiben keringő vérből.

A hajnövekedést alapvetően
- a fejbőr egészséges keringése,
- a vérben keringő tápanyagok mennyisége és minősége,
- hajápolási szokásaink
- és nem utolsó sorban a genetikai adottságaink befolyásolják.



Ezeket a szempontokat vedd figyelembe a legjobb hajnövesztő szer kiválasztása előtt:
Gondoskodj arról, hogy hajszálaid a növekedésükhöz szükséges összes tápanyaghoz hozzájussanak! A kiegyensúlyozott, zöldségekben, gyümölcsökben és fehérjében gazdag táplálkozás mellett a hajhullás elleni vitamin- és ásványi anyag készítmények néhány hónapos szedésével is lendületet adhatsz hajszálaidnak a gyorsabb növekedéshez.  

Az erős és egészséges haj számára a legfontosabb tápanyagok közé tartoznak a B-vitaminok, a folsav, a H-vitamin vagy biotin, az E-vitamin, a vas, a cink, a réz, a szelén, a magnézium és a szilícium. A hajszálak fehérjetartalmú keratinvázának megerősítéséhez a fehérjéket alkotó aminosavakra, különösen metioninra és ciszteinre van szükség. A haj számára fontos vitaminokat, aminosavakat és ásványi anyagokat tartalmaz az élesztő, a búzacsíra és a köles, nem véletlen, hogy kivonataik több hajhullás elleni vitaminkészítményben is megtalálhatók.

A fejbőr helyi keringésének élénkítését számos gyógynövény kivonat támogatja. A hajhullás elleni tonikok, samponok, hajszeszek általában a fejbőr hajszálereinek keringését serkentő növényi kivonatokat vagy koffeint tartalmaznak, amellyel a hajhagymák tápanyag felvételét segítik elő.

A mindennapi hajápoláshoz válassz olyan termékeket, amelyek táplálják a fejbőrt és megerősítik a hajszálakat! A pantenollal, azaz B5-provitaminnal és növényi fehérjekivonatokkal dúsított samponok használata támogatja a hajszálak keratinszerkezetének megerősítését, hogy a haj fényes és rugalmas legyen. Az allantoin a fejbőr regenerációját segíti elő.

Mindent kipróbáltál és mégis egyre fogyatkoznak hajszálaid?
A kopaszodás oka lehet többek között számos betegség, hormonális elváltozások, tápanyaghiányos állapotok, gyulladásos gócok jelenléte a szervezetben, gyógyszer-mellékhatás, a fejbőr megbetegedése, de akár a stressz is. Ezek többsége vérvétellel, illetve a fejbőr vizsgálatával feltárható. A sikeres kezelést követően általában a hajhullásos panaszok is rendeződnek előbb-utóbb, de a folyamat támogatásához érdemes a hajregeneráló vitaminkészítményeket és samponokat is kipróbálni.



A hajhullás leggyakoribb oka ugyanakkor a hajhagymák kimerülése, amelynek örökletes-hormonális okai is vannak. Ilyenkor is fontos a megfelelő tápanyagbevitel és a kíméletes hajápolás, hiszen a még élő és javában dolgozó hajhagymákra vigyázni kell. Kaphatók olyan készítmények is, amelyek a hajszálak növekedési fázisát megindító hajhagyma őssejtek aktvitására hatnak, így támogatva a meggyengült hajhagymák működését.

Hajszálaink havonta átlagosan 1 cm-t nőnek, ennek ütemét azonban életmódunk, táplálkozási és hajápolás szokásaink is befolyásolhatják. Hajunk szerkezete, vastagsága, sőt bizonyos mértékig növekedésének üteme is genetikailag meghatározott adottság, de az egészséges hajnövekedéshez szükséges tápanyagok biztosításával és tudatos hajápolással kihozhatjuk belőle a maximumot!

Fotók: Pixabay, Freepik

Támogatott tartalom [x]

Szülők lapja

Betegségek

Szülők lapja


2019.07.12