Hogyan éld túl egy ADHD-s gyerekkel az iskolás éveket? - 14 tipp a szakembertől

Virágh Hajnalka

Ovi, suli

Virágh Hajnalka


Hogyan éld túl egy ADHD-s gyerekkel az iskolás éveket? - 14 tipp a szakembertől

Anyukaként mikor iskolába jártak a gyerekeim, sokszor úgy éreztem, hogy csupán mire bevittem a gyerekeket az iskolába, már az egész család olyan fáradt volt, mint egy nehéz nap után. Valószínűleg ezt az érzést minden ADHD-s gyereket nevelő szülő ismeri. De új év, új remények!

Összegyűjtöttem néhány lehetőséget, amivel megkönnyíthetjük a mindennapokat, ha ADHD-s gyermeket nevelünk. Kezdjük azzal az új félévet, hogy kipróbáljuk, beillesztjük ezeket mindennapjainkba!

 

Tippek ADHD-s gyerekek szüleinek az iskolai élethez:

1. Érdemes előző nap bepakolni a tanszereket, hogy ezt már ne reggel kelljen sietve bedobálni a táskába. Így kisebb eséllyel marad otthon valami, és a reggelek is nyugodtabbak.

2. A ruhákat is érdemes este kikészíteni, amit másnap felvesz a gyerekünk. Ha több közül választhat, akkor még jó érzése is lesz, hogy Ő döntött ebben a kérdésben, és nem ér bennünket az a meglepetés sem, hogy télen, indulás előtt meglátjuk a szemünk fényét egy csinos nyári ruhában.

3. Az iskolából hazaérve hagyjunk egy kis időt a pihenésre, iskolai élmények átbeszélésére, játékra. Gyermekünk csak utána kezdjen bele a tanulásba. 

4. Tanítsuk meg Neki, hogyan érdemes tanulni! Készítsünk közösen egy listát arról, hogy másnapra miből kell készülni. Vegyük előre, azt, ami a legfárasztóbb, és a legvégére azt hagyjuk, amihez kevés energia is elegendő. Amint elkészült a legnehezebbel, gyorsan húzzuk le a listáról. Ekkor érdemes egy kis szünetet beiktatni. Jót tesz ilyenkor egy kis mozgás! Aztán jöhet a következő feladat.

5. Figyeljük meg, mi segíti és mi zavarja gyermekünket a koncentrálásban! A zavaró tényezőket iktassuk ki, ami pedig támogatja a fókuszuk megtartását, azt engedjük meg neki! Ez lehet kabala az asztalon, egy tárgy a kezükben, egy megnyugtató, monoton hang videón (eső, tűzropogás, tücsökciripelés), de van olyan gyerek, akinek előbb rendet kell raknia és utána tud csak koncentrálni.

6. Érdemes az elkészült tárgyhoz tartozó felszerelést mielőbb visszapakolni, így hamarabb elkészülünk, és nem is marad ki a felszerelés a táskából.

7. Amikor jön egy mélypont a tanulásban, érdemes egy kicsit alkudni, hogy ha még ezt megcsinálja, akkor valami örömteli dologban lesz része.

8. Felsősöknél a szülők már kicsit háttérbe szorulnak az együtt tanulásban, ennek ellenére az ő esetükben is felmerülhet, hogy valamit nem értenek. Ekkor előfordul, hogy olyasmit kellene elmagyaráznunk, amit mi sem szerettünk vagy értettünk húsz évvel ezelőtt, és szentül meg voltunk győződve arról, hogy erre soha nem lesz szükségünk életünkben... Most pedig csillogó szemmel el kellene magyaráznunk a gyerekünknek úgy, hogy neki is érthető legyen. Erre a helyzetre nagyon jó megoldás a Youtube-on fellelhető „videótanár”. Ki lehet választani az évfolyamot, a tantárgyat és az adott tananyagot is, melyet egy pedagógus elmagyaráz kb. 20 percben. 

9. Minden kihúzott tantárgy után tartsunk egy kis szünetet!

10. Legyen meg a kellő mennyiségű és minőségű alvása, mert ez mind a mentális, mind a fizikai jólét egyik alappillére!

11. Amikor viselkedésproblémát érzékelünk, érdemes átgondolni, hogy mit evett a gyerekünk előtte. Gyakran a szénhidrát vagy glutén a felelős a viselkedésben tapasztalható tünetekért.

12. Azokból a tantárgyakból, ahol úgy látjuk, hogy nagy a lemaradás, érdemes külön tanárt fogadni. Olyat keressünk, akivel a gyerekünk emberileg jól kijön, és megtalálják a közös hangot.

13. Ha azt látjuk, hogy gyerekünket nagyon megviseli az iskolába járás, érdemes elgondolkodni azon, hogy pszichológushoz vigyük, vagy másik iskolát keressünk, valamint kideríteni, nincs-e iskolai bántalmazás a háttérben! Utóbbit ugyanis sok esetben nem tudják elmondani a gyerekek, de egyes tünetek utalhatnak rá (álmatlanság, szorongás, hányinger, hányás).

14. Bármilyen kis előremozdulást látunk a gyerekünknél, dicsérjük meg, nagyobb eredményeknél pedig bátran jutalmazzuk, mert az ADHD-s gyerekünknek nagy szüksége van erre!
 

Fotó: Freepik


Virágh Hajnalka

Ovi, suli

Virágh Hajnalka


2024.01.31