Hogyan segíts egy ADHD-s gyereknek a stressz kezelésében? Szakember tanácsai a reziliencia fejlesztésére

Virágh Hajnalka

Gyereknevelés

Virágh Hajnalka


Hogyan segíts egy ADHD-s gyereknek a stressz kezelésében? Szakember tanácsai a reziliencia fejlesztésére

A reziliencia egyfajta ellenállóképességet jelent, mely arra utal, hogy aki rendelkezik ezzel a tulajdonsággal, az képes jól kezelni a változásokkal együtt járó nehéz helyzeteket és stresszt. Hogy mit jelent ez az ADHD-s gyermekek esetében, és hogyan fejleszthetjük, erősíthetjük gyermekünkben a rezilienciát, abban Virágh Hajnalka ADHD-életmód tanácsadó és terapeuta segít.
 

Az ADHD-s gyerekek életük során sokkal több váratlan helyzettel találkoznak, mint neurotipikus társaik. Mivel az érmének mindig két oldala van, ez egy jó gyakorlópálya a gyerekeknek, és kialakul egy rutin arra, hogy a szokatlan helyzeteket meg tudják oldani. A jó hír még az, hogy ez a képesség tudatosan fejleszthető is. Erről szól a következő néhány gondolat.


Miért fontos a reziliencia?

Reziliencia alatt a nehézségek és stresszhelyzetek hatékony kezelésének a képességét értjük. Az ADHD-s gyerekekkel való élet számos váratlan helyzettel szembesítheti a családot, így a reziliencia képessége hatalmas segítség lehet.


Hogyan fejleszthető a reziliencia?


1. Pozitív gondolkodás gyakorlása:

A pozitív gondolkodás fejlesztése segít a szülőknek és a gyermeküknek egyaránt abban, hogy jobban kezeljék a kihívásokat és stresszt. Ez magában foglalja a nehézségek újra gondolását és a kudarcokból való tanulást.

2. Szociális támogató háló kiépítése:

A barátok, családtagok és a közösségi csoportok támogatása nélkülözhetetlen. Egy erős szociális háló segítheti a szülőket és a gyerekeket is egy nehezebb időszakban.

3. Megküzdési stratégiák elsajátítása:
Különböző technikák, mint a mindfulness, a relaxációs technikák, vagy éppen a probléma megoldó gondolkodás fejlesztése segíthet a szülőknek és a gyermeküknek is abban, hogy hatékonyabban kezeljék a stresszt és a frusztrációt.

4. Edukációs programok és tréningek:

Számos szervezet és intézmény kínál speciális programokat, amelyek segítenek az ADHD-s gyermekeket nevelő szülőknek. Ezek a programok gyakran tartalmaznak reziliencia tréningeket is.

5. A mindennapi élet:

A mindennapi életben a reziliencia fejlesztése számos praktikus lépést jelenthet:

- Rutinok kialakítása: A napi rutinok segíthetnek az ADHD-s gyermekeknek abban, hogy kezelhetővé és kiszámíthatóvá váljanak a mindennapjaik.

- Kommunikációs készségek fejlesztése: Egyértelmű, nyugodt kommunikáció segíthet az ADHD-s gyermeknek megérteni a körülöttük zajló eseményeket és csökkentheti a stresszt.

- Pozitív megerősítés: A gyermek erőfeszítéseinek rendszeres pozitív megerősítése növelheti az önbecsülését és tovább motiválhatja.


Következtetés

Az ADHD-s gyermeket nevelő szülők számára a reziliencia fejlesztése nem csupán szükséges, hanem lehetővé teszi, hogy a család egésze erősebben álljon a hétköznapi kihívások elé. A fent említett stratégiák és technikák mind hozzájárulhatnak egy boldogabb, harmonikusabb családi élethez, ahol a reziliencia nem csak egy képesség, hanem egy közös cél.


Teljesítmény, motiváció és önbecsülés

A gyermek önbecsülésének és motivációjának fenntartása kritikus fontosságú lehet az ADHD-val élők számára. A reziliencia fejlesztése ezen a területen különösen segítheti a gyermekeket:

- Önbecsülés növelése: Rendszeres pozitív visszajelzések és a kis sikerek ünneplése segíthet az önbecsülés növelésében. Az önbecsülés növelésére mutatunk 5 tippet.

- Célok megfogalmazása: Segítsünk a gyermekeknek reális célokat kitűzni, amelyek elérhetők és mérhetők. A célkitűzés folyamata maga is fejleszti a gyermek problémamegoldó készségeit és segítheti őket a kudarcok kezelésében.


Egészséges életmód

Az egészséges életmód, mint például a rendszeres testmozgás, kiegyensúlyozott táplálkozás és elegendő alvás, szintén hozzájárul a reziliencia fejlesztéséhez. Ezek a tényezők javíthatják a gyermek fizikai és érzelmi jólétét, ami közvetetten támogatja a lelki ellenállóképességet is:

- Testmozgás: A rendszeres testmozgás segíthet a stressz csökkentésében és javítja a hangulatot.

- Kiegyensúlyozott táplálkozás: Az egészséges táplálkozás támogatja az agy optimális működését és általános egészségét.

- Rendszeres alvás: A pihentető alvás elengedhetetlen az érzelmi egyensúly és a napközbeni koncentráció számára.


Összefoglalás

Az ADHD-s gyermeket nevelő szülők számára a reziliencia nem csupán egy belső erőforrás, az együttműködés, az együttérzés és a kitartás gyümölcse. A fent említett módszerek és stratégiák segítségével a szülők képesek lehetnek arra, hogy pozitívabb és stabilabb környezetet teremtsenek mind otthon, mind az iskolai környezetben. A reziliencia fejlesztése egy folyamatos utazás, amely minden családtag közös erőfeszítését igényli. A kitartás, az együttérzés és a folyamatos tanulás révén az ADHD-s gyermeket nevelő családok képesek lehetnek a kihívásokon túlnőni és egy boldog, teljes életet élni.


Emeljük ki a mindennapi sikereket, tanuljunk a kihívásokból, és építsünk egy támogató közösséget, amely segít a gyermekünknek és nekünk is a nehéz időkben. A reziliencia nem csupán a nehézségek leküzdését jelenti, hanem a lehetőséget is, hogy megerősödve kerüljünk ki belőlük. 


Tudjuk, hogy nagyon nehéz, ezért is gondoljuk úgy, hogy az ADHD-s gyerekeket nevelő szülők igazi hősök!

 

Forrás: Virágh Hajnalka neurofeedback tréner, ADHD életmód tanácsadó és terapeuta
Fotó: Freepik


Virágh Hajnalka

Gyereknevelés

Virágh Hajnalka


2024.04.22