A 39 hetes baba már teljesen „kifejlett”. Már a tüdeje – a magzati korban utolsóként érő szerv – is eléri a szükséges érettségi szintet.
A magzat fejlődése
Terhesség hétről-hétre 39. hét - 39 hetes magzat
A 39 hetes baba már teljesen „kifejlett”. Már a tüdeje – a magzati korban utolsóként érő szerv – is eléri a szükséges érettségi szintet. Ellenálló képessége is jó, a baba már alkalmas a méhen kívüli életre.
Hossza átlagosan 49 cm, súlya 3200 gramm.
39 hetes magzat méretei (Hadlock féle számítás):
BPD: 9,6 cm; AC: 35 cm; HC: 34,2 cm; FL: 7,7 cm
A kismama
Terhesség hétről-hétre 39. hét – 39 hetes kismama
Az utolsó hetek, napok a fészekrakás jegyében telhetnek. Valószínűleg ez egy ösztönös folyamat, mely biztosítja, hogy a baba érkezésére minden rendben legyen. Elképzelhető az is, hogy a tudatunk így próbál meg minden félelmet, aggodalmat kiiktatni, lefoglalni testünket és agyunkat a szülés körüli kételyek elől.
A legtöbb először szülő kismama legfőbb aggodalma, hogy honnan fogja tudni, ha itt az idő. Észreveszi-e, hogy mikor kell indulni a kórházba, hogy a fájások csak jóslófájások, vagy már a valódi szülési összehúzódások.
A közeledő szülés jelei lehetnek a következők:
- elfolyik a magzatvíz
- távozik a nyákdugó (rózsaszín, vagy véres váladék)
- alhasi és deréktáji fájdalom
- hasmenés
Ha ezeket tapasztalod magadon, akkor valószínűleg 48 órán belül beindul a szülés. Az első két esetben konzultálj az orvosoddal és beszéld meg, hogy szükséges-e azonnal bemenni a kórházba, vagy esetleg még várhatsz-e otthon. Ha a fájások 5 percenként jelentkeznek és minimum 20-30 mp-ig tartanak, akkor itt az ideje, hogy elinduljatok, hiszen hamarosan világra hozod „méhed gyümölcsét”.
Vizsgálatok
Terhesség hétről-hétre 39. hét - 39 hetes kismama vizsgálatok
Az általános vizsgálatok – vizelet ellenőrzés, vérnyomás- és testsúlymérésen kívül ezen a héten NST vizsgálattal ellenőrzik a magzati szívhangokat.
A vizsgálatokat 39 és fél hetesen megismétlik!
Súlygyarapodás
Terhesség hétről-hétre 39. hét - 39 hetes kismama hízás
Az utolsó hónapban a legtöbb kismamánál már nincs további súlygyarapodás, sőt előfordulhat fogyás is. Az esetleges súlynövekedés leginkább a vízvisszatartás számlájára írható.