Bár a szoptatás természetes dolog, mégis nagyon sok anyukánál merülnek fel problémák. Írásunkból kiderül, hogy milyen problémákkal találkoznak leginkább a kismamák és hogyan kezeljék ezeket a helyzeteket.
A csecsemő az anyatejen keresztül úgy jut megfelelő táplálékhoz, teljes ellátáshoz, hogy nem terheli túl, és nem veszélyezteti a fejletlen szervezetét. Az emberek úgy gondolják a szoptatás a világ legegyszerűbb dolga, de sajnos nagyon sok édesanya mondhatja el az ellenkezőjét. Nagyon sokan szorulnak segítségre, van aki kér segítséget, és sajnos van, aki az első nehézségek után feladja.
Kire számíthat a nehézségekkel küzdő édesanya?
Elsősorban egy támogató környezetre van szüksége. Fontos, hogy az apa, a család támogassa, segítse. Ne rohanják meg egyszerre többen. Ne lássák el ellentmondó tanácsokkal. Segítsék elő, hogy pihenni tudjon. Nyugtassák meg. A kismama fordulhat tanácsért a védőnőjéhez, orvosához.
Ezeken a lehetőségeken kívül telefonon, e-mailben és személyesen is kaphat segítséget a LLL - La Leche Liga - szoptatási tanácsadóktól, IBCLC nemzetközi szoptatási tanácsadóktól. Ők mindannyian a szoptatás területén jól kiképzett szakemberek. Nagy szakmai tapasztalatuk mellett folyamatosan képezik magukat. Birtokukban vannak a legújabb kutatási eredmények.
Ha a csecsemő nem szopik
- Nem éhes a baba
Előfordulhat, hogy nem éhes az újszülött, mert már esetleg kapott teát, forralt vizet vagy netán tápszert. Az első napon a baba gyomra 5-7ml, a másodikon is csak 10-13 ml és az ötödik napon is még 43-57 ml űrtartalmú.
- Álmos
Álmos az újszülött, nehezen ébreszthető. Ilyenkor is gondot jelent a szoptatás. Nem a drasztikus ébresztés, haj húzogatás, arc csipkedés a megoldás. Próbálkozzunk más módon pl. vetkőztessük le, talpacskáját masszírozzuk meg. Az is előfordul, hogy néhány perc szopás után újból elalszik, ilyenkor hagyjuk aludni és 1-1,5 óra múlva, ha előbb nem ébredne fel, próbáljuk újból felébreszteni.
- Szopási sztrájk
Ezt a kifejezést sokan nem ismerik. Mit is jelent? A csecsemő valamilyen oknál fogva egyszer csak elutasítja az anyai mellet. Ez leggyakrabban 8-9 hónapos kor környékén jelentkezik. Hátterében sok minden meghúzódhat. Az anyuka parfümöt, illatszert, testápolót váltott, megjött a menstruációja, a csecsemő szopás közben megijedt (például megharapta az anyát, ő felkiáltott), vagy túl korán és sok szilárd ételt kap.
Mit tehet az édesanya?
Türelem, összebújás, bőrkontaktus, cumi mellőzése. Jó ilyenkor félhomályban szoptatni, ne terelje el a gyermek figyelmét semmi sem. Gyakran segít, ha félálomban próbálkozik az anya a szoptatással.
Ha a kismama részéről merül fel probléma
- Kisebesedett mellbimbó
Gyakran a hosszan tartó szoptatást okolják, mert feláztatja a mellet. Ez tévhit. Az első gyermeknél nincs felkészülve a mell a szoptatásra. A szoptatás a mell számára egy erős fizikai igénybevételt jelenthet. Miért? A baba nyelve súrolhatja, dörzsölheti a mellet. A kisebesedett mellbimbó oka sokszor a helytelen mellre tétel vagy a csecsemő szájának anatómiai eltérése, fertőzés, allergia, lenőtt nyelv lehet. Nagyobb gyermek esetén a foga is okozhatja a mell kisebesedését.
Mit tehet az édesanya?
- Törekedni a helyes mellre tételre. Melltartót, melltartóbetétet célszerű nem használni, minél többet levegőztetni a mellet. A mell szappanozását (amúgy sem kell) kerülni. A mellbimbót egy kis anyatejjel bekenni.
- Amennyiben szájpenésze van a csecsemőnek, a mellet is kezelni kell!
- Sebes mellbimbóval is lehet, sőt kell is szoptatni. Inkább rövid ideig és többször szoptasson. Ilyenkor lehet egy kicsit a komfortszopit korlátozni, ha nagyon fájdalmas lenne a szoptatás. Ugyanakkor vigyázni kell, mert a kezdetben jelentéktelen sérülések elfertőződhetnek. Ilyenkor viszketés, váladékozás, fokozódó fájdalom érezhető.
- Túltelítődés, tejcsatorna elzáródása
A túltelítődés lehet élettani és kóros. Mindkét esetben feszülő mellek jelzik a túltelítődést.
Élettani túltelődésről akkor beszélünk, ha a mell meleg, telt, súlyos, a tej folyik belőle és nem kíséri láz. A túltelődés kóros, ha a mell fájdalmas, fénylő, ödémás, a tej nem folyik és 24 óráig lázas lehet. Az elzáródott tejcsatornában az anyatej panghat, fájdalmas csomó, duzzanat keletkezhet.
Oka lehet a túl sok tej, későn kezdett szoptatás, nem hatékony szopás, ritkán kiürülő mell. A tejcsatorna elzáródását okozhatja ritka szoptatás, ruházat (különösen a melltartó merevítője) nyomhatja a mellet. Oka lehet még a nem hatékony szoptatás, sérült mellbimbó, durva fejés vagy masszírozás, esetleg stressz, túlhajtott munka.
Mit tehetünk?
Túltelődés esetén először is a bimbóudvar körüli részt kell felpuhítani (szoptatást megelőzően fejni illetve meleg vízzel fellazítani). Szoptasson gyakrabban.
Elzáródott tejcsatorna esetén szintén gyakran kell szoptatni, ajánlott az érintett oldallal kezdeni, szoptatási helyzetet változtatni, amennyiben szükséges, javítani kell a mellre tételen. Fontos még a mellet érintő nyomás megszüntetése.
- Mellgyulladás
A gyulladás kialakulhat fertőzés, kisebesedett emlőbimbó, a tej nem megfelelő ürülése, külső leszorítás, valamint nem hatékony ürülés következtében is. Hamar jelentkező magas láz, a mell fájdalmas feszülése, végtagfájdalom, elesettség kísérheti. A mell gyulladása súlyosabb esetben bakteriális fertőzésbe mehet át. A mellgyulladás általában egyik mellet érinti egyszerre. Kialakulhat hirtelen elválasztáskor illetve a szopási szokások hirtelen változásakor.
Mit tehet az édesanya?
- Hasznos lehet a meleg zuhany, borogatás, szoptatási helyzetek változtatása, hogy a gyulladt rész könnyebben tudjon ürülni. Sokat segít a pihenés, ágynyugalom, megfelelő folyadék bevitel.
- Akármilyen fájdalmas is a szoptatást nem ajánlott abbahagyni és fejni, mert ez a gyulladás súlyosbodásához vezethet. Az sem elhanyagolható, hogy az amúgy is bágyadt, elesett édesanyát a fejés is fárasztja csak.
Speciális eset - ha beteg az anyuka
Szoptatás betegen
Hétköznapi fertőzések esetében nem kell a szoptatást abbahagyni, hiszen ezek a fertőzések cseppfertőzéssel terjednek, nem a tejen keresztül. Mivel ezek nagy valószínűséggel már az anyánál jelentkező tünetek előtt megtalálhatók voltak a csecsemő környezetében, így a csecsemő már akkor ki volt téve a fertőzésnek.
A láz szintén nem akadálya a szoptatásnak. (A szoptatás inkább megkönnyíti az anya helyzetét.)
Betegség esetén mindig tájékoztatni kell a kezelő orvost, hogy a beteg anya szoptat, így olyan gyógyszert ír fel az orvos, hogy az anya a szoptatást folytathassa!
Fotó: Freepik