Néhány nappal a fogantatás után a baba szinte olyan, mint egy kis ebihal, és kilenc hónappal később megszületik egy emberi lény öt működő érzékszervvel. Hogyan fejlődnek ezek az érzékszervek?
Már az anyaméhben érzik a simogatást
Az anyaméh optimális stimuláló környezet a magzat számára, teli változatos ingerekkel. A magzat sohasem izolált. A tapintás - az első eszköze az emberi tapasztalatszerzésnek és kommunikációnak - már az anyaméhben elkezdődik.
Az első testrészek - ahol a magzatnál kifejlődik a tapintás, mint érzékelés - azok, amelyek felnőttként is a légérzékenyebbek az érintésre. Az arccal kezdődik és a genitáliákkal, a nemi szervekkel folytatódik (10 hetes kor), majd az ujjak (11. hét), és a talp (12. hét) következnek. A 17. hétre a törzs is érzékennyé válik. A magzat megérinti arcát, ajkát, testrészeit, a köldökzsinórt, szopja a hüvelykujját. A 32. hétre a testének majdnem egésze érzékeny melegre, hidegre, nyomásra és fájdalomra. A baba érzékeli a hasfalon keresztül a simogatást.
A baba érzi a magzatvízbe átjutott ízeket
A tények és vizsgálati adatok alátámasztják, hogy ízérzékelés létezik már magzati korban is.
A kismama által fogyasztott ételek, italok összetevői részben bejutnak a magzatvízbe. Tesztek azt mutatják, hogy a baba magzatvíz-kortyolásainak száma növekszik édes anyagok hatására, és csökken savanyú, vagy keserű anyagok esetében.
Már az anyaméhben látnak a babák
A vizsgálatok tanúsága szerint a megszületett kisbabák remekül tudnak fókuszálni 20-30 centire.
Miért ennyire és hol tanulták?
A méhen belül a szemhéjak zárva vannak a 26. hétig, hogy a retina teljes mértékben ki tudjon fejlődni. Attól kezdve, hogy a szemek kinyílnak a látás is megjelenik valami módon. Kísérletek igazolják, hogy az anya hasának erős fénnyel való megvilágításakor a magzat szívverése megváltozik.
Az illatokat is érzik a babák az anyukájuk hasában
A legutóbbi időkig feltételezték, hogy szaglásról végképp nem lehet szó méhen belül, hiszen ahhoz levegőben oldott szaganyagokra és légzésre van szükség. Az újabb kutatások azonban mást mondanak. Az orr kifejlődik a 11-15. hét között. Számos vegyi anyag bejut a magzatvízbe. A magzat belélegzi, lenyeli ezeket, és direkt kapcsolatba kerülhetnek érzékszerveivel.
Szerzők: Beleznay Katalin és Simó Tímea
UH fotók: Beleznay Katalin