Mozgás
Baba fejlődése - Mit tud a baba? - 16-18 hónapos baba - mozgásfejlődés
Legkésőbb 18 hónapos korára minden egészséges gyermek tud már járni. Ügyetlenül szalad, lépcsőn még négykézláb közlekedik, de néha már kapaszkodva, egymás mellé lépve megy. A másfél éves gyermek a székre, asztalra felmászik. Játékot visz, húz maga után.
Másfél éves kor táján a jellemző rajzaira a körkörös firka.
A firkálásnak ugyanaz a szerepe, mint a gügyögésnek a beszéd kifejlődésénél. A funkció gyakorlását, a specifikus motorikus készségek elsajátítását szolgálja. A mozdulatok szögletesek és görcsösek, szinte a gyermeknek az egész teste együtt mozog a ceruzával. Nem a végeredmény fontos a számukra, csak a kezük mozgatása és az ennek következtében megjelenő nyomok jelentenek számukra örömöt. A papír szélei nem határolják be az alkotását, gyakran a papíron kívülre csúsznak a vonalak.
Beszéd
Baba fejlődése - 16-18 hónapos baba - beszédfejlődés
Másfél éves korára a gyermeknek az aktív (azaz használt) szókincse mintegy 10-50 szó, a passzív tudása ennek többszöröse.
A verseket, egyszerűbb dalokat, legalábbis a ritmusukat már ismételgeti. Pl. Hinta-pai-pai (hinta-palita), vagy éta-éta-csi (sétálunk-sétálunk, egy kis dombra lecsücsülünk, csüccs)…
Megjelennek beszédében a kétszavas mondatok – távirati stílusú mondatok, a szórendek jelentős különbséget jelenthetnek (pl: baba ott- baba oda szeretne ülni, vagy ott baba- ott vagy egy másik baba).
Azonos mondat esetén a kisgyermek gesztikulálással, mutogatással segít megértetni a mondandóját.
Pl. baba csüccs – oda szeretnék ülni, baba csüccs (miközben egy ülő kisgyermek felé mutat) – a baba ott ül. A kétszavas – gyakran rövidített - mondatok jelentését általában még csak a szűk környezete ismeri.
Habár az összetett mondatokat megérti, utánozni a szülő által elmondottakat csak kivonatozva, két szóval tudja.
Megjelenik beszédében a birtoklás, ekkor még főként 1. szám 3. személyben beszélve magáról. Pl. könyv babáé.
Értelmi - érzelmi fejlődés
Baba fejlődése - 16-18 hónapos baba - értelmi fejlődés
Toronyépítésben egyre ügyesebb, már 3-4 kockát egymásra tesz. Különböző méretű poharakat, kockákat egymásba rak. Fél éves korában a gyermek már egyedül is tud lapozni.
Leveszi cipőjét, zokniját, kabátkáját. A babáját betakarja, dajkálgatja. Egyedül, kanál elforgatása nélkül eszik, de még sok lecsorog. Szeret egyedül tevékenykedni.
Egy testrészt ismer.
Megtanulja az egy fogalmát, a többi az „sok” lesz.
Jelzi a vizes pelust (ezt általában utólag teszi).
Bár ő maga gyakran megy felfedezőútra, azt nem szereti, ha a szülő eltűnik a látószögéből. Ilyenkor a baba megrémül, elsírja magát.
Aktuális vizsgálatok
Baba fejlődése - 16-18 hónapos baba - vizsgálatok, oltások
18 hónaposan újabb oltás következik a csecsemő életében. Az Infanrix –IPV- HIB ( DTPa+IPV+HIB). Ez 5 súlyos betegség ellen nyújt védelmet: a Diftéria a torokgyík, a Tetanusz a merevgörcs, a Pertussis a szamárköhögés, az IPV a járványos gyermekbénulás, a HIB a gennyes agyhártyagyulladás ellen védi a babákat.
Tippek
Baba fejlődése - 16-18 hónapos baba - tippek a fejlesztéshez
Figyeljünk rá, ha mondani szeretne valamit! Próbáljuk megérteni és nem kijavítani, csak helyesen elismételni. Pl: autó el – Igen, az autó elment.
Nem szabad a gyermek hibás hangjait utánozni, ismételni, mert ezáltal a helytelen formát rögzítjük benne.