Mozgás
Baba fejlődése - Mit tud a baba? - 2 hónapos baba - mozgásfejlődés
A szépen hasonfekvő csecsemő már erőteljesen emeli a fejét. Eddig ökölbe szorított kezeit kezdi nyitogatni. A 2. hónap végére már hajlított alkarjaira támaszkodva emelkedik 45 fokig és pici tenyerét a nap felében nyitva tartja. Kezeit gyakran a szájába veszi, és ha a látóterébe kerülnek, akkor figyeli a mozgásukat.
Beszéd
Baba fejlődése - 2 hónapos baba - beszédfejlődés
Körülbelül két hónaposan kezdi felfedezni a saját hangját, önmaga és környezete hatalmas boldogságára. Az új hangok, cuppogások, gurgulázások mind az izmok erősítését szolgálják, miközben a szülőket a baba aktuális hangulatáról is tájékoztatják.
Két-három hónaposan megkezdődik a gőgicsélés, mely főként torokhangokból áll, azaz u, ö, a, e, o, s. Mivel a szülők örömmel reagálnak, elismétlik, így jön létre az első párbeszéd.
Már különbséget tudnak tenni a szülők a különböző kívánságokat kifejező sírások között, valamint elkülönítik a kellemetlenség hangadását az elégedett, boldog gőgicséléstől. Ezek az úgynevezett jelzőhangok, melyekből informálódnak a szülők a csemete állapotáról, hangulatáról.
Értelmi - érzelmi fejlődés
Baba fejlődése - 2 hónapos baba - értelmi fejlődés
A baba 6 hetesen már visszamosolyog a környezetében levő ismerős arcokra. Ha beszédet, vagy zajt hall, akkor fejét a hang forrása felé fordítja. Szemeivel követi a kezei, valamint a környezetében levő tárgyak, emberek mozgását.
Aktuális vizsgálatok
Baba fejlődése - 2 hónapos baba - vizsgálatok, oltások
A 2. hónapban újabb oltás vár a csecsemőre, az Infanrix –IPV- HIB ( DTPa+IPV+HIB). Ez az oltás 5 súlyos betegség ellen nyújt védelmet a babának: a Diftéria a torokgyík, a Tetanusz a merevgörcs, a Pertussis a szamárköhögés, az IPV a járványos gyermekbénulás és a HIB a gennyes agyhártyagyulladás egyik kórokozója ellen véd. Ezt az oltást megismétlik 3 és 4 hónapos korban. Az oltások között 30 napnak kell eltelnie.
A 2 hónapos babáknál a havi orvosi vizsgálat során a következőket ellenőrzik:
- baba testsúlya, testhossza, fejkörfogata, mellkörfogata,
- a csecsemő teljes fizikális vizsgálata, különös tekintettel a fejlődési rendellenességek szűrésére,
- a baba mozgásszervi vizsgálata, csípőficam szűrése (4 hónapos korig nézik),
- idegrendszer vizsgálata,
- a pszichomotoros és mentális fejlődés vizsgálata,
- a csecsemő érzékszervinek működésének vizsgálata (látás, kancsalság, hallás).
- kisfúknál a rejtettheréjűség vizsgálata.
Tippek
Baba fejlődése - 2 hónapos baba - tippek a fejlesztéshez
Amikor a csecsemővel foglalatoskodunk, meséljünk neki arról, hogy éppen mit csinálunk. Társítsunk a különféle eseményekhez különböző mondókát, vagy éneket!
Forduljunk szakemberhez, ha...
Baba fejlődése - 2 hónapos baba - forduljunk szakemberhez, ha...
Valamilyen változást, ill. szokatlant észlel az anyuka.
Nagyon laza, vagy nagyon feszes izomtónus esetén, illetve görcsös állapotok kialakulásakor.
(Ezt főként az orvos, illetve a védőnő tudja megállapítani.)