Mozgás
Gyermek fejlődése - 5-6 éves gyermek - mozgásfejlődés
Nagymozgások terén olyan mozgáskombinációt is képesek kivitelezni, ami 3-5 különböző elemet tartalmaz. Ezek csak egymás utáni, egymást követő elemek lehetnek.
6 éves korban már kifejezetten jó az egyensúlyozásuk és az állóképességük.
Beszéd
Gyermek fejlődése - 5-6 éves gyermek - beszédfejlődés
Az iskolakezdésre egy gyermek átlagos szókincse 2600 szó. 6 éves korában már tisztán beszél, és jól megérti az anyanyelvét. Képes egyes hangok elkülönítésére. Megkülönbözteti a zöngés és zöngétlen hangokat, valamint időtartam szerint is differenciál. A hangokból össze tudja rakni a szót. Például, ha megkérdezzük csemeténk, hogy: Mire gondolok, ha azt mondom: n, a, p ? Ő megválaszolja: nap.
A beszéd szépségét a hang színe, a beszéd tempója, ritmusa adja. A tagolást versekkel, mondókákkal tanítani kell, mert a kisgyermek kezdetben csak akkor vesz levegőt, ha kifogyott, nem törődik az értelmi egységekkel.
Értelmi - érzelmi fejlődés
Gyermek fejlődése - 5-6 éves gyermek - értelmi fejlődés
Az indulati megnyilvánulások sok változáson mennek át az óvodáskorban. Az első évek agresszivitása a sorozatos visszajelzések következtében csökken és átalakul. A nagycsoportos gyermek a kudarcot egyre jobban viseli, a monotónia-tűrése is sokat fejlődik.
Nagyon fontos, hogy óvodáskor végére el tudja viselni a feszültséget, mely lényeges eleme az iskolába lépésnek, az új környezethez való alkalmazkodásnak és az iskolai életbe való beilleszkedésnek.
Érzelmi világuk még mindig igen színes.
Aktuális vizsgálatok
Gyermek fejlődése - 5-6 éves gyermek - vizsgálatok, oltások
6 éves korban a gyermekek megkapják a Infanrix-IPV (DTPa+IPV) oltást, mely 4 súlyos betegség ellen védi őket (torokgyík, merevgörcs, szamárköhögés, járványos gyermekbénulás)
Az éves vizsgálaton a következő történik:
- testsúly-, testhossz-, fejkörfogat-, mellkörfogatmérés, a fejlődési és tápláltsági állapot értékelése hazai standardok alapján
- külső fizikális vizsgálat.
- idegrendszer vizsgálata,
- a pszichés, motoros, mentális, szociális fejlődés és magatartásproblémák vizsgálata, gyanú esetén szakellátásra irányítás,
- érzékszervek működésének vizsgálata (látás, kancsalság, hallás) és a beszédfejlődés vizsgálata,
- mozgásszervek vizsgálata: különös tekintettel a lábstatikai problémákra és a gerinc rendellenességeire
- vérnyomásmérés
Önállóság
Gyermek fejlődése - 5-6 éves gyermek - önállóság
6 évesen önállóan törölközik, mosdik. Időnként még ellenőrizni kell a kézmosást. Ruhája ujját fel- és letűri, kabátját már ügyesen ki- és begombolja.
Teljesen önkiszolgáló, biztonsággal, természetességgel végzi a feladatait. Szépen, kultúráltan étkezik. Az óvodában kiosztja társainak is az evőeszközöket, tányérokat, poharakat.
Alvás után az ágyneműjét önállóan összehajtja.
Tippek
Gyermek fejlődése - 5-6 éves gyermek - tippek a fejlesztéshez
- A helyes beszédtempóra nevelésnél fontos a beszédpélda!
- Sok dicsérettel motiváljuk gyermekünket!
- Alakítsuk gyermekünk kudarctűrő képességét! Fontos, hogy megtanulja, hogy hibázni szabad.
- Színezzen, rajzoltassuk sokat csemeténket! Elmondott meséhez készítsen rajzot.
- Játsszunk Mit visz a kishajó… ? játékot! (Pl. Mit visz a kishajó b-vel? Erre ő az általunk kért hanggal kezdődő szavakat mond.)
- A gyermek keze még nem alkalmas a vékony ceruzával, vagy tollal való írásra. Adjunk vastag, és/vagy háromszög alakú színeseket gyermekünk kezébe. Ezáltal a helyes ceruzafogást alakítjuk ki.
- Reálisan értékeljük gyermekünk képességeit, az olvasás-írás megtanulására éretlen gyermeket ne engedjük iskolába menni! Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük ki szakember véleményét!
- Néhány sportágban tanácsos elkezdeni az edzést. Pl. úszás, sízés, torna stb. Kerülni kell az egyoldalúságot!