A Tgyás igénylés menete, a szükséges nyomtatványok, igazolások

S. Puskás Judit

Hivatalos ügyek

S. Puskás Judit


A terhességi gyermekágyi segély, azaz a Tgyás 168 napig jár. Igénylése történhet a szülés után, vagy már a szülés előtt 28 nappal. Attól függően, hogy a baba már megszületett, vagy még a világra jötte előtt kérvényezik a Tgyást, más-más papírokat szükséges benyújtani az igényléshez.

A Tgyás igénylésének menete:

1. Első lépésben az anyukának munkáltatóhoz kell benyújtani az alábbi papírokat:
A gyermek születését követő igénylésnél:
- a gyermek születési anyakönyvi kivonatát,
- a kórházi igazolást,
- a nyilatkozatot a Tgyás igényléshez,(OEP oldaláról letölthető)
Nyilatkozat letöltése >>

A szülést megelőző igénylésnél:
- az orvosi igazolást a Tgyásba vételről,
- a terhes könyvet (fénymásolatban, a szülés várható időpontja okvetlenül legyen rajta)
- a nyilatkozatot a Tgyás-igényléshez (OEP oldaláról letölthető)

2. A munkáltató kezdeményezi a Tgyás folyósítását
A munkáltatónak hivatalból ki kell tölteni a foglalkoztatói igazolást, jövedelemigazolást és ha kifizetőhely, akkor a Tgyás folyósítását elindítani, ha nem kifizetőhely, akkor továbbítani az OEP felé.

3. Családi pótlék, egyszeri anyasági segély intézése
A baba születésekor: a területileg illetékes MÁK Magyar Államkincstárnál igényelni a családi pótlékot, egyszeri anyasági segélyt.
Itt is szükséges mellékelni fénymásolatként az Születési anyakönyvi kivonatot!
A családi pótlék és az egyszeri anyasági segély kérő nyomtatványok a MÁK oldaláról letölthetők. www.allamkincstar.gov.hu

4. Születési támogatás igénylése
Érdeklődjenek a területileg illetékes önkormányzatnál, hogy az önkormányzat a születésre tekintettel ad-e támogatást. Ennek folyósítása nem kötelező, az Önkormányzatok hatáskörébe tartozik (gazdasági helyzetétől függ), hogy tudja-e támogatni a kismamáit és milyen feltételek mellett.



Speciális esetek - A fentiek elintézésén kívül az alábbi plusz teendők vannak:

- Ha már kap ellátást a szülő
Ha a szülő egyidejűleg gyermekgondozási segélyre/gyermeknevelési támogatásra és táppénzre/tgyás-ra/gyed-re is jogosult lenne, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe. Mellékelni kell az addig folyósított ellátás beszüntetésére vonatkozó kérelmet, melyet az arra illetékes szervhez továbbít a hatóság.

- Munkáltató jogutód nélküli megszűnése
Ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt, a kérelmet a lakóhely szerint illetékes egészségbiztosítási pénztárnál kell benyújtani.

- Egyéni vállalkozó
Egyéni vállalkozó a székhelye, telephelye szerint illetékes regionális egészségbiztosítási pénztárnál, írásban nyújthatja be a kérelmét, a megfelelő nyomtatványon.

- Álláskeresésin levő kismamák
Az álláskeresési támogatás megállapításáról illetve szüneteltetéséről szóló határozatot csatolni kell a tgyás-igényléséhez.

– A biztosítás megszűnését követően benyújtott kérelem esetén
A biztosítás megszűnését követően benyújtott (ún. passzív) Tgyás kérelemhez a korábban átvett „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt is mellékelni kell.



TGYÁS, GYED, GYES KALKULÁTOR >>

 


S. Puskás Judit

Hivatalos ügyek

S. Puskás Judit


2010.03.30