
Így érkezett meg a szupercella a Balatonhoz - a felvétel Siófokról készült (Fotó: Szülők Lapja/Murányi)
Figyelem! Fennakadásokra kell számítani a közlekedésben
Többnyire leszakadó faágak, kidőlt fák okoztak gondot, a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék pedig pincéket öntött el. Fennakadások voltak a közúti és a vasúti közlekedésben is. Az aktuális közlekedési helyzetről információk találhatók a www.mavcsoport.hu címen, a Vonatinfó alkalmazáson, valamint a MÁVDIREKT információs vonalán, a +36-1-349-49-49-es telefonszámon.
A leghevesebb vihar a Balaton északi partján tombolt
Dió nagyságú jégeső és özönvízszerű csapadék esett le a Balaton környékére 2016. július 13-a, szerdán. A Balaton térségét nyugati, délnyugati irányból tegnap este fél nyolckor érték el a heves zivatarok. A legerősebb góc, egy szupercella (örvénylő zivatar) centrumával az északi part mentén haladt el, és sokfelé rendkívül intenzív csapadékot, pusztító jégesőt és orkánerejű szelet okozott – számolt be róla Horváth Ákos meteorológus, a Siófoki Viharjelző Obszervatórium vezetője éjjel az MTI-nek. Alsóőrsön például 120 kilométer/órás széllökéseket is mértek.

Közeleg a vihar a Balaton déli partja felé (Fotó: Szülők Lapja / Murányi)

Fotó: Szülők Lapja / Murányi

Fotó: mti
A térségben hatalmasak a károk. Csak Veszprém megyében annyi dolga akadt a tűzoltóknak, mint az egész országban egy átlagos napon szokott lenni.
A vihar a fesztiválokat sem kímélte, többet is meg kellett a vihar miatt szakítani.

Balatonfüredi utcakép a vihar után (Fotó: mti)

Az 5. Vince Balaton Fesztivál megrongálódott sátrai a tomboló vihar után (Fotó: hirado.hu)
Éjszaka a fővárosra is lecsapott a vihar
Szerda éjszakára Budapestet is elérte az ország nyugati felében órák óta tomboló vihar. A fővárosban egyelőre csak kisebb károkról érkezett bejelentés a katasztrófavédelemhez.
Tűzoltók takarítják az utakat a kidőlt fáktól
A bejelentések döntő többsége útra vagy lakóházakra dőlt fákról, megrongált tetőszerkezetekről, valamint elöntött helyiségekről szól; több mint 200 hívást fogadtak a tűzoltók, azonban a jelzett veszélyhelyzetek közül néhány a rajok kiérkezése előtt megszűnhet: ilyenek lehetnek például a viharok utáni gyors vízbetörések. A hivatalos közlések szerint még legalább 130 beavatkozás áll a Veszprém megyei, illetve a környező megyék városainak hivatásos, önkormányzati és önkéntes tűzoltói előtt.

Napokig is eltarthat a viharkárok rendezése (Fotó: hirado.hu)

Vihar Bugacon (Fotó: mti)
Milyen idő várható a hétvégén?
Csütörtök napközben: egyre inkább a keleti országrészben várható további zápor, zivatar kialakulása. Heves zivatarokra is számítani kell felhőszakadás, jégeső és viharos kifutószél kíséretében. Feltámad a nyugatira, északnyugatira forduló szél. A csúcshőmérséklet hazánk nagy részén 20-25, keleten még 26-28 fok körül alakul.Pénteken: marad a szeles idő, többfelé erős, helyenként viharos lökésekkel. A hosszabb-rövidebb napos időszakok mellett gyakran lesz erősen felhős az ég, esőre, záporra estétől számíthatunk délkelet felől. Hajnalban 10-15, délután 21-26 fokot mérhetünk.
Szombaton: sokfelé várható eső, zápor, keleten akár egy-egy zivatar, főként az Alföldön többfelé nagy mennyiségű csapadékkal. Az északi szél sokfelé erős, olykor viharos lesz. Hazánk nagy részén mindössze 15-20 fokra van kilátás, keleten, északkeleten lehet melegebb.
Még vasárnap is többfelé előfordulhat csapadék a szeles időben, hétfőre azonban már naposabb idő ígérkezik, az élénk szélben csak elszórtan alakulhat ki zápor, esetleg zivatar. Melegszik az idő, hétfőn már 23-28 fokra van kilátás - tájékoztat az idokep.hu.
Forrás: mti, hirado.hu, idokep.hu