Az influenzajárvány mostanra már megállíthatatlanul hazánkat is elérte. Összegyűjtöttük, mit tehetsz, hogy az influenzát elkerüld, és a fertőzés kellemetlen tüneteit és veszélyes szövődményeit kivédd.
Az influenzajárvány Magyarországra is megérkezett. Összegyűjtöttük, mit tehetünk, hogy elejét vegyük a megfertőződésnek, az influenza kellemetlen tüneteinek és veszélyes szövődményeinek.
Influenza vagy nátha?
A két betegséget könnyű megkülönböztetni - bár mindkettő tüsszögéssel, orrfolyással jár, az infuenza tünetei ezen kívül a
- láz
- hidegrázás
- rossz közérzet
- fejfájás
- izomfájdalom.
Mindemellett az influenza tünetei általában hirtelen lépnek fel - csecsemőknél a fenti tünetekhez még bágyadtság, vagy akár hasmenés is társulhat -, míg náthánál rendszerint lassabban rosszabbodik a beteg állapota.
A megfelelő D-vitaminszint 90%-kal csökkentené az influenzás megbetegedést
A Semmelweis Egyetem I. számú Belgyógyászati Klinikáján készített D-vitamin-konszenzus megállapította, hogy a D-vitamin-szint 37,5–50 nmol/l-ről 75–100 nmol/l-re történő emelése a rendelkezésre álló adatok alapján az influenzás megbetegedések számát 90%-kal csökkentené.
Tehát elsősorban a D-vitamin fogyasztását kell megkezdeniük azoknak, akik még nem szedik, hiszen a szervezet nyáron képződött tartalékai már rég, körülbelül 6 hét alatt kimerültek. Immunrendszerünk ölősejtjei aktívabbak, ha megfelelő D-vitamin koncentráció áll rendelkezésükre, hiányállapotában ugyanakkor védtelenebbek vagyunk a vírusos és bakteriális betolakodókkal, gyulladásokkal szemben.
Szervezetünk D-vitamin-ellátottsága csak kisebb részben étrendi kérdés, ezért ha nem pótoltuk, mostanra már szinte biztosan hiányban szenvedünk. Az ideális szint fenntartásához változatos, májat, tojást és tengeri halakat is tartalmazó étrend mellett felnőtteknek napi 2000 NE D3-vitamin bevitele javasolt.
Ezt is olvasd el:
Kinek és mennyi D-vitamint kell pontosan szednie? A szakorvos válaszol - Életkoronkénti adag táblázattal! »
Védőoltás - kell vagy sem?
Érdemes a háziorvossal is konzultálni, hogy indokoltnak tartja-e a védőoltást, és fokozottan figyelni az általános higiéniára. Ez azért fontos, mert a vírus már akkor is fertőz, amikor még nem jelentkeznek az influenza tünetei, és a cseppfertőzés nem csupán köhögéssel terjed. Akár a rendszeres és alapos kézmosás is megóvhat minket a betegségtől, és természetesen ne feledkezzünk meg a papír zsebkendő használatáról sem!
Az egészséges felnőtteknek sem árt most elővigyázatosnak lenniük; hirtelen kezdődő rossz közérzet, hidegrázás, magas láz és izomfájdalmak esetén pedig mindenképp forduljunk orvoshoz!
Ez is érdekelhet!
Még több fontos infó az influenzáról: Tünetei, kezelése, megelőzése, védőoltás »
Fotó: Freepik