Bár most minden a koronavírus járvány harmadik hullámáról szól, azért szép lassan megyünk bele a tavaszba - így eljött a tavaszi óraátállítás ideje is. Hogy pontosan melyik nap kell tekergetni az órát 2021-ben? Elmondjuk.
Bár most minden a koronavírusról szól, azért szép lassan megyünk bele a tavaszba - így eljött a 2021-es tavaszi óraátállítás ideje is. Hogy pontosan melyik nap kell tekergetni? Elmondjuk.
2016-ban felmérés volt róla
2016-ban az derült ki egy felmérésből, hogy az emberek négyötöde szíve szerint eltörölné az óraátállítást - de ha mégis óraátállítás, akkor a többség örökre a nyári időszámítást tartaná meg.
A téli időszámítás ellenzőinek fő érve pedig a korai sötétedés: 10-ből 4 emberben a korai sötétség rossz közérzetet vált ki, a felmérés résztvevőinek nagyobbik hányada ilyenkor munka után már nem is nagyon megy a szabadba.
Az óraátállítás sokak szerint rossz hatással van az emberre: felborul a biológiai egyensúly, emiatt nehézkes az átállás.
2018-ban ismét felmerült az óraátállítás eltörlése
A téma 2018-ban ismét előkerült, amikor Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a ZDF német országos közszolgálati televíziónak azt nyilatkozta, az emberek akaratának megfelelően meg kell szüntetni az évenként kétszeri óraátállítást, és át kell térni az állandó nyári időszámításra - ugyanakkor végül ebből sem lett semmi, továbbra is évente kétszer tekergetünk.
Mikor kell órát állítani 2021-ben?
2021. március 28-án vasárnap hajnalban 2:00 órakor 3:00 órára, egy órával előre kell állítani az órákat, ezzel elkezdődik a nyári időszámítás. Tehát veszítünk egy órát, ugyanakkor jó hír, hogy későbbi órában kezd el este sötétedni.
A kutatók egyébként megosztottak abban a kérdésben, hogy a számok alapján van-e értelme az óraátállításnak, de az emberek közérzete általában jobb lesz tőle, hiszen innentől kezdve tudatosul az emberekben, hogy közeleg a nyár.
Fotó: Pixabay