Terhességi gyomorégés: mi okozza és mit tehetsz ellene?

Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


Terhességi gyomorégés: mi okozza és mit tehetsz ellene?

A gyomorégés nagyon gyakori a terhesség alatt, különösen az utolsó trimeszterben. Adunk néhány tippet, hogyan csökkentheted a gyomorégés kellemetlen panaszait a babavárás ideje alatt!

A várandósság során gyakran előforduló, kínzó tünetek az anya szervezetében végbemenő fizikai és anyagcsere-változásokról tanúskodnak. Nem minden nő tapasztalja ezeknek a változásoknak azonos hatásait, és a tünetek is minden kismamánál mások lehetnek. Az egyik leggyakoribb tünet, amely megnehezíti a mindennapokat, a gyomorégés, elsősorban az étkezések után. 
A gyomorégés elsősorban a második és harmadik trimeszterben gyakoribb, és égő érzés, valamint nehézlégzés jellemzi. 

 

Mi okozza a gyomorégést?

A gyomorégés kialakulásáért különböző okok felelnek, például a helytelen táplálkozás, de maguk a fiziológiai változások és a méh megnagyobbodása is szerepet játszik benne. 
Egy másik fontos ok a terhesség alatt elkerülhetetlen hormonális változások; különösen a progeszteron hormon van nagy hatással erre a folyamatra. A terhesség alatt a méhlepény progeszteront termel, mely ellazítja a méh simaizmait, de eközben ellazítja a nyelőcsövet a gyomortól elválasztó izmot is. Így lehetséges az, hogy a gyomorsav visszaszivárog a nyelőcsőbe. 
A progeszteron hatására az emésztési folyamatok is lassabbak. 

Mindezt a baba által a gyomorra gyakorolt nyomás értelemszerűen csak tovább fokozza.

 

Hogyan csökkentsd a gyomorégéses panaszokat?

- Az étrend megváltoztatása kulcsfontosságú a gyomorégés megelőzésében és enyhítésében.

- Kerüld a túlevést! Jobb, ha a nap folyamán többször fogyasztasz könnyű ételeket, mint egy-egy alkalommal nagy mennyiséget. 

- Kerüld a nagyon zsíros vagy fűszeres ételeket, a sok teint vagy koffeint tartalmazó, illetve töményen cukros ételeket! Sokkal inkább ajánlott a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása.

- Jól rágj meg mindent, ne siess! Ez segíti az étkezések utáni emésztést. 

- Igyál elegendő vizet az étkezések között.

- Étkezések után rágózz! A rágózás serkenti a nyálmirigyeket, a nagyobb mennyiségű nyál pedig kissé semlegesíti a gyomorégést.

- Ne egyél közvetlenül lefekvés előtt! Jobb, ha az utolsó étkezés nagyjából két órával a lefekvés előtt történik.

- Aludj nagyjából 45°-os szögben elhelyezkedve! Így elkerülhető, hogy az étel és a sav visszafolyjon a nyelőcsőbe. 

- Viselj kényelmes ruhát, amelyben jól érzed magad! Kerüld a szűk, a derekat és a hasat szorító ruhákat.

- Ne dohányozz! A dohányzás növeli a gyomorégés valószínűségét, de talán mondanunk sem kell, hogy nem ez a legsúlyosabb hatása…

- Kerüld a stresszt! Végezz minél gyakrabban számodra megnyugtató tevékenységeket, végezz könnyű sportokat, légzőgyakorlatokat, mindkettő remek stresszoldó. 

 

Mit tehetsz, ha a gyomorégés továbbra is fennáll?

Ha a fenti tanácsokat betartottad, és még mindig gyomorégéstől szenvedsz, van néhány természetes és házi készítésű gyógymód, amely segíthet enyhíteni a tüneteket.

Ilyen lehet az éhgyomorra fogyasztott egy evőkanál olívaolaj, mivel az felszívja a zsírsavakat. A tej és a joghurt mérsékelt fogyasztása szintén enyhítheti a tüneteket, ám ez egyéni lehet, érdemes kitapasztalni a tejtermékek hatásait. A reflux-teák is segíthetnek, de alkalmazás előtt érdemes utánanézni, melyik gyógytea nem javasolt várandósság alatt.

Ha semmi sem használ, ezzel a problémával is fordulj nyugodtan orvosodhoz, aki talán savlekötőt javasol majd, de emiatt ne érezz bűntudatot, hiszen te már mindent megtettél, hogy javíts a helyzeten, az orvos pedig baba egészségét maximálisan figyelembe veszi, ha felír egy gyógyszert.

Ez is érdekelhet!

Hogyan kezeld a refuxot gyógyszerek nélkül? 10 hatásos módszer reflux ellen


Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


2024.10.14