Természetes fogamzásgátló módszerek - Nőgyógyász véleménye

Szülők lapja

Fogamzásgátlás

Szülők lapja


Természetes fogamzásgátló módszerek - Nőgyógyász véleménye

A természetes módszerek legfőbb előnye, hogy orvosi segítség nélkül is használhatóak. A másik fontos érv mellettük, hogy nem viszünk be mesterséges anyagokat a szervezetünkbe. Legfőbb hátrányuk azonban, hogy nem elég megbízhatóak.

A viszonylag alacsonyabb hatékonyság leginkább a párok tapasztalatlanságából adódik. Összeszokott, gyakorlott párok biztonsággal használhatják. A különféle módszereknek eltérő előnyeik és hátrányaik vannak. Fontos, hogy a különféle módszerek kombinálhatóak is, ezzel az előnyök és a biztonságosság is fokozható.

Megszakításos együttlét
A módszer lényege, hogy a fiú, még a magömlés előtt kihúzza a hímvesszőt a hüvelyből, így a spermium nem jut a hüvelybe. Sajnos nem túl biztonságos módszer. Előfordulhat, hogy a fiú elkésik, valamint már a magömlés előtt is ürül valamennyi ondó a hüvelybe. A hatékonysága javítható, ha együttlét után a lány kiöblíti hüvelyét.
Fontos! A módszer nem véd a nemi betegségek ellen, ezért csak megbízható partnernél jöhet szóba. Ezt a módszert, csakis összeszokott, stabil kapcsolatban élő pároknak ajánljuk.


Óvszer
Az óvszer a hímvesszőre húzható gumi, mely spermicid (spermiumokat elpusztító) anyagot is tartalmaz. A modern óvszereknél az elszakadás veszélye minimális.
Ez az egyetlen fogamzásgátló módszer, mely a nemi úton terjedő betegségek ellen is (mint például az AIDS) véd.
Amire nagyon fontos odafigyelni, hogy az óvszert a hímvessző tövéig le kell húzni. Nem lóghat lazán a hímvesszőn, hanem feszülnie kell rajta, különben az ondó kijuthat. Magömlés után, még a merev hímvesszőt ki kell húzni a hüvelyből, hogy az ondó ne jusson bele a hüvelybe.
Fontos! Különböző, úgynevezett házi síkosító szereket soha ne használjunk, mert ezek tönkre tehetik az óvszer anyagát. A boltokban kapható, külön erre a célra kitalált síkosító szerek azonban biztonsággal használhatók.
Amennyiben az óvszer kiszakad, vagy valamit elrontottunk, forduljunk nyugodtan orvoshoz, mert a sürgősségi tabletta ilyen esetekben is segíteni tud.


Periódusszámítás, vagy naptármódszer
A módszer lényege, hogy a petesejt általában 12-24 órán keresztül megtermékenyíthető, valamint a spermiumok 24-48 óráig életképesek. Ha nem történik együttlét a petesejt kilökődése előtt és után 3 napig, akkor megtermékenyülés sem történik.
A petesejt kilökődése a menstruáció előtt 14 nappal történik. Ez előtt és után 3-3 nappal kerülni kell az együttlétet, tehát 28 napos ciklus esetén a 11. és 17. nap között nem szabad együtt lenni (nagyon fontos, hogy a ciklus első napján a menstruáció első napját értjük).
Fontos! Amennyiben a menstruációs ciklusok hossza nem mindig szabályos, akkor ezt a módszert nem szabad használni. Valamint amikor a lánynál az orgazmus nagyon jól sikerül, a petesejt a ciklus korábbi részén is kiszabadulhat, ezért ez a legkevésbé biztonságos módszer.
A naptármódszert azonban, ha a megszakításos együttléttel kombináljuk, bátran lehet ajánlani összeszokott pároknak.


Hőmérő-módszer
Ennek lényege, hogy a petesejt kilökődését követően a testhőmérséklet 0,3-0,5 fokkal megemelkedik. Ha ezt követően várunk 3 napot, akkor az együttlét már biztonságos lehet.
Fontos! A hőemelkedés gyomorrontástól, betegségtől, idegeskedéstől is lehet, ezek gyakran becsaphatnak. Inkább válasszunk más módszert.


Méhnyak-nyák nyújthatósága
A méhnyak-nyák a petesejt kilökődése előtt pár napig folyékony, víztiszta, nyújtható, egyébként pedig normálisan sűrű viszkózus, fehéresen opálos színű. Ha ezt követően várunk 3 napot, akkor az együttlét már biztonságos lehet.
Fontos! Ennek a módszernek is az a legnagyobb hátránya, hogy fertőzések esetén is megváltozhat a nyák összetétele, ami zavaró lehet.
Inkább válasszunk más módszert.


Méhszájsapka
A méhszájsapka egy vékony, gömbszelet alakú gumilemez, erősebb peremmel, amit a hüvelybe kell helyezni a méhnyakra. Ez elválasztja a méhnyakat az ondótól. Általában spermicid anyagokkal vonják be, így biztonsággal használható.
Fontos! Különböző méretekben készül. Ha még nem szültünk, akkor az 50-60 mm-es, ha már szültünk, akkor a 65-75 mm-es ajánlható. Ha biztosra akarunk menni, kérdezzük meg nőgyógyászunkat, hogy milyen méretűt használjunk.


Hüvelyi tampon, spermicid anyagok
Különböző tamponszerű szivacsos anyagok vannak forgalomban, melyek spermicid (spermiumokat elpusztító) anyagokkal vannak bevonva. Ezeket a hüvelybe, a méhszáj elé kell bedugni együttlét előtt, így megakadályozzuk az ondó bejutását a méhszájba. Vannak különféle hüvelykúpok, melyek ilyen spermicid anyagokat tartalmaznak, ezeket együttlét előtt kell bedugni a hüvelybe.
Ezek a hüvelytamponok, valamint spermicid anyagok recept nélkül kaphatóak a gyógyszertárakban.
Fontos! Csak akkor biztonságosak, ha a használati utasításukat pontosan betartjuk.


Szerző: Dr. Fekete Tibor (szülész-nőgyógyász)

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Fogamzásgátlás

Szülők lapja


2008.04.17