A 6. hónap - Már az apuka is érzi...

Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


A 6. hónap - Már az apuka is érzi...

Az apró kis légbuborékszerű érzések helyét felváltják a kézzel is érezhető mozdulatsorok. Már nemcsak a kismama számára jelent élményt a baba mozgása, de a kispapa és a többi családtag is érezheti a magzat ficánkolását.

A „pocakpuszik”, a figyelmes simogatások, vagy a gömbölyödő hasunknak szóló mesék a családdá válás meghitt, kedves pillanatai. Ezeknek az apró gesztusoknak hatalmas a jelentőségük. Ha a kismama megkapja azt a fokozott gyengédséget, odafigyelést, amire ilyenkor még inkább szüksége van, akkor azt a baba is érezni fogja, s így boldog, kiegyensúlyozott légkörben készül a világrajövetelre.

Babavárás közösen
Minél inkább bevonjuk a leendő apukát a babavárás folyamatába, annál inkább várni fogja a kicsi érkezését, jobban át fogja érezni a családdá válás szentségét. (Sajnos a kicsi érkezése után legtöbbjük kissé hanyagolva érzi magát, a baba és az anyuka különleges szimbiózisának köszönhetően.)
A közös vásárlások, a közös tervezgetések, a babaszoba elkészítése mind erősítik az összetartozást, igazi közös élménnyé teszik a babavárást. Az ultrahangvizsgálatokra feltétlenül közösen látogassanak el, hiszen a hatás biztosan nem marad el. A 2 dimenziós ultrahangvizsgálatnál az apuka valószínűleg csak elmosódó maszatokat fog látni, de garantáltan elhomályosodó szemek, és kissé összeszorult torok lesz a végeredmény. A 4 dimenziós ultrahang közben pedig nincs az a férfiember, aki ne hatódna meg a fénykép minőségű képek láttán. Így sokkal erősebbé válik a kapocs, ha számukra is látható az a kis emberke, akit majd csak 3 hónap múlva érinthetnek meg.

Változások a testünkön
A hatodik hónapban jelentősebb súlygyarapodás várható, amiért elsősorban a testünk megnövekedett víztartalma a felelős. A második trimeszter végére átlag heti fél kiló hízás várható. A pocak körfogata is látványosan megnő, hiszen a benne fejlődő baba már 28-32 cm hosszú. A mellek is egyre teltebbek, nehezebbek, úgyhogy a megfelelően alátámasztó melltartó hordása elkerülhetetlen, ha nem akarjuk, hogy a tartószalagok túlságosan megnyúljanak.
A pocak növekedésével kialakul a tipikus kismamatartás, ami nagyon megterheli a hátat, ezért fokozottan figyelni kell a helyes testtartásra. A túl magas és a túl alacsony sarkú cipők szintén hátfájást okoznak, ezért lehetőleg a kettő közötti kényelmes cipőt válasszunk.
A lábak fájdalma és a visszeresedés ellen minél többször fel kell polcolni a lábakat, hogy tehermentesítsük őket.

Aktuális vizsgálatok
A már megszokott havi szülészorvosi vizsgálaton kívül teljes laborvizsgálat, azaz vérkép és vizelet ellenőrzése is várható a hatodik hónapban. Amennyiben szükséges, úgy az Rh vizsgálatot is megismétlik. A 24-28. hét között aktuális a terheléses cukorvizsgálatot elvégzése.

Felkészülés a nagy napra
Egyre több kórházban, illetve a legtöbb védőnői szolgálaton végeznek felkészítő tanfolyamokat. Ezek fő célja - ahogy a nevükben is szerepel -, hogy felkészítsenek a nagy napra. Többek között a helyes légzéstechnikák elsajátításával megkönnyítik számunkra a vajúdást és a gyermekünk világrahozatalát, az ismeretek elsajátításával eloszlatják a félelmeket, aggályokat. A partnerünkkel közösen végzett tanfolyam egy újabb lehetséges „családépítő tréning”, egy újabb lépcső a tartós, szilárd kapcsolat felé.
A legtöbb kórházban már lehetőség van rá, hogy a kismama és párja már a szülést megelőzően körülnézzen a szülőszobán, megismerkedjen a baba érkezésének helyszínével, esetleg a gyermekágyas szobával. Amennyiben az intézmény támogatja az alternatív szülést, úgy a lehetséges eszközöket is bemutatják, használatukat ismertetik. (Pl. labda, kád, stb.)

Hogyan fejlődik a baba? A 22 hetes magzat ráncos kis bőre már vöröses, nem látszik át. Magzatmáz, azaz lanugo borítja. Hossza 28 cm, súlya 450 gramm.

23 hetes korban a Pocaklakó testének arányai már nagyjából olyanok, mint egy újszülötté, de természetesen még jóval soványabb. Súlya mindössze 500 gramm, hossza pedig 29 cm.

A 24. hét vízválasztó a magzat életében. Ha ekkor születik meg a 30 cm-es és 600 grammos baba, akkor már komoly esélye van az életben maradásra. Ugyan a tüdeje még éretlen, de a koraszülött érkezése már szülésnek számít.

A 25 hetes magzatnál már megfigyelhető a tipikus magzati póz. Karjait a mellkasára hajtja, kezecskéit ökölbe szorítja, térdeit pedig felhúzza. A hossza 31 cm, súlya 700-800 gramm.

A 26. héttől a baba nyitogatja szemeit, ugyanis befejeződött a szemek szerkezeti fejlődése. A 32 cm-es és 900 gramm súlyú magzat érzékeli a fény és a sötétség változásait.


Szerző: Simó Tímea
A cikk korábban megjelent a Baba Magazin c. újságban.
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


2008.09.09