A Semmelweis Egyetem nem csupán tudásanyaggal, de oktatóvideóval is támogatja a kismamákat a szülés utáni testmozgáshoz történő visszatérés útján, valamint a szülésre felkészítő és regenerációt elősegítő intimtorna gyakorlatai kapcsán.
Nem csak az állóképességi vagy az erőedzés fontos a várandósság alatt: legalább ilyen fontos terület a medencefenék izmainak erősítése is.
Az első két trimeszterben érdemes hangsúlyt fektetni ennek a területnek az erősítésére, míg a harmadik trimeszterben inkább a lazítására fókuszáljunk.
Intimtorna előnyei a babavárás idején
- javítja az anya vérkeringését, ami miatt a babának is több oxigén jut
- az intimtornával megedtett izom rugalmas, kevésbé sérülékeny és könnyebben regenerálódik
- segít a vajúdás során tudatosan lazítani és szorítani az izmokat
- segít, hogy ne a tartószalagoknak kelljen a baba és a magzatvíz súlyát tartania
Intimtorna előnyei a baba születése után
- segít az inkontinencia megelőzésében, vagy javításában
- élvezetesebbé teszi az együttléteket
- hamarabb kezdheti a regenerációt az, aki már a babavárás alatt is végezte a feladatokat
Mozgás a baba születése után - milyen feladatokat végezhet az édesanya?
A szülés utáni visszatérés tempója és módja erősen egyedi, függ a várandósság előtt és alatt végzett edzésmunkától, a szülés módjától, és az esetleges szövődményeitől (pl. szétnyílt hasizom, császármetszés, gátmetszés stb.).
Jelen cikkben csak egy nagyon rövid, általános javaslatot szeretnénk megosztani erről a témáról, érdemes azonban szakemberrel is konzultálni.
Legyen szó bármilyen típusú szülésről, az első hat hét a pihenés-regeneráció és az új élethelyzet megszokásának időszaka. Ebben az időszakban legfeljebb légzőgyakorlatok, Kegel-gyakorlatok, séta, gyöngéd nyújtások végzése javasolt.
Ezt követően megkezdődhet a hasizmok, gátizmok és a rekeszizom újrakapcsolódása, működésének összehangolása.
Lassan, fokozatosan beépíthetőek a regenerációt célzó, alapvető mozgásmintákra építő, erősítő edzések, melyek intenzitását fokozatosan emelhetjük. Hagyjunk időt magunknak!
Az intenzívebb edzések, nagyobb súlyok, hosszabb futások legfeljebb a 6. hónap után, megfelelő regenerációt követően végezhetők, és minimum egy évre lesz szükség a szülés előtti forma visszanyeréséhez.
Szeretnénk leszögezni, hogy a szoptatás alatti edzés nincs negatív hatással az anyatejre, viszont a túl intenzív, extrém terhelés, vagy a jelentős kalóriadeficit csökkentheti a tej mennyiségét, és ronthatja annak minőségét, így ne ebben az időszakban törekedjünk a csúcsforma elérésére, adjunk időt magunknak, a testünknek, és élvezzük a gyermekünkkel töltött időt.
Forrás: semmelweis.hu
Fotó: Freepik