A Munka Törvénykönyvének nemrégiben életbe lépett módosításairól

Szülők lapja

Hivatalos ügyek

Szülők lapja


Családbarátnak nevezhetők-e a Munka Törvénykönyvének nemrégiben életbe lépett módosításai? Állásfoglalás a változások a gyermeket vállalók/nevelők munkaerő-piaci helyzetére gyakorolt hatásáról.

 A néhány hete hatályba lépett új Munka Törvénykönyve alapítványunk célcsoportjára nézve vegyesen értékelhető: egyes területeken kedvezően, más területeken inkább hátrányosan érinti a nők munkaerő-piaci helyzetét. A kedvező hatások azonban inkább közvetettek.  

A Munka törvénykönyve módosításai a próbaidő, a rendes szabadság kiadása, megváltása, a fizetetlen szabadságról történő visszatérés bejelentése, a felmondás indoklásának szabályozása tekintetében hatnak a gyermeket vállalókra, nevelőkre.  A próbaidő hat hónapra történő kiterjesztése nemigen nevezhető családbarát intézkedésnek.

Bár csak a kollektív szerződéssel rendelkező munkáltatók körére érvényes a korábbi három hónaphoz képest további három hónappal hosszabb próbaidő, ez mindenképpen hátrányos a gyermekgondozási szabadság után visszatérő új belépőkre, hiszen ők egyébként is hátrányosabb helyzetben vannak a frissebb munkatapasztalattal rendelkezőkhöz képest. A hosszú kihagyás után pályájukat újrakezdő kisgyermekesek esetében az újbóli munkába állás időszaka amúgy is feszültségekkel terhes (kisgyermek közösségbe szoktatása, a munkatempó felvétele, beilleszkedés stb.), a munka és magánélet egyensúlyának kialakítása támogató légkört igényel a munkahelyen és otthon egyaránt.

A huzamosabb próbaidő a munkáltató szabadságát növeli pl. egy gyerekbetegség kapcsán felmerülő távollét/késés stb. miatti elbocsátáshoz, ez a fenyegetettség ronthatja a munkateljesítményt. A gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első évére járó rendes szabadság hat hónapra történő csökkentése a törvény hatályba lépésekor induló szabadságokat érinti, visszamenőlegesen a szerzett jogot nem veszti el.

A módosítás nem érinti a jogszerző időt: így a fizetés nélküli szabadság teljes ideje számít továbbra is a végkielégítés, az álláskeresési támogatásra való jogosultság, a nyugdíj- és egyéb biztosítási idő, stb. szempontjából.

Kedvezőtlen azonban a munkahelyüktől igen gyakran közös megegyezéssel megválni kényszerülő visszatérőkre nézve, hogy a szabadság pénzbeni megváltása révén a munkáltató által kifizetendő összeg időarányosan kevesebb. A közlemény további része honlapunkon olvasható: http://jol-let.com/friss-hirek/sajtokozlemeny/


Kiadó: JÓL-LÉT Közhasznú Alapítvány

Forrás: OS mti


TGYÁS, GYED, GYES KALKULÁTOR >>
 


Szülők lapja

Hivatalos ügyek

Szülők lapja


2011.08.23