A pihenés a várandósság alatt végig nagyon fontos. A kismama életmódjától, munkájától, külső körülményektől függően ez a pihenés lehet aktív, vagy passzív is. A pihentető alváshoz elkerülhetetlen egy kényelmes pozitúra, ebben is segítséget nyújt a cikkünk.
A kismama életmódja
Fárasztó, rohangálós munkanap után elengedhetetlen fél óra pihenés kinyújtott lábbal otthon a kanapén. Egész napos ülőmunka után pedig jót tehet egy kellemes fél-egy órás séta a pároddal egy parkban vagy valamilyen jobb levegőjű helyen.
Aki táppénzen van, de nem érzi rosszul magát, mindenképpen tartson napközben is fekvő pihenőt. Ajánlatos ebéd után 1-2 órát aludni vagy lepihenni egy újsággal, vagy egy könyvvel a kezünkben.
Veszélyeztetett kismamák
Ha az orvos egyéb veszélyeztetettség miatt (például nyíló méhszáj), otthoni pihenést rendelt el, azt nagyon komolyan kell venni. Ez azt jelenti, hogy többet feküdj egy nap vízszintesen, mint hogy fent legyél, és végezd a házimunkát.
Alvási pozitúrák
Az első 3 hónapban még nyugodtan aludhat úgy a kismama, mint a várandóssága előtt. Körülbelül a negyedik hónaptól azonban már nem ajánlott sem a hason, sem a háton fekvés. Ahogy nő a pocak, az oldalt, vagy egyik lábat felhúzva a kissé hason fekvő helyzet az ideális. Néhány párnával csökkenthető a bőrfelületek nyomása, így kényelmesebben tudunk feküdni akár hosszabb távon is egy oldalon. A szoptatós párna ebben is jó célt szolgálhat.
Ha esetleg reflux miatt félig ülő helyzetbe kényszerül a kismama, a nyakat mindenképpen alá kell támasztani egy kispárnával vagy hengerpárnával.
Nagyon fontos tanács
A kismamáknál különösen fontos, de minden nőnek érdemes odafigyelni rá, hogy fekvés után ne hirtelen felüléssel keljünk fel, hanem guruljunk oldalra, és a kezünket az ágyra támasztva lassan üljünk, majd álljunk fel! Így a kismedencei szervek sokkal kevésbé terhelődnek meg.
Szex pocakosan
A várandósság alatti nemi élet páronként más és más. Általában mindenkinél átmenetileg valamilyen irányba változik.
Ha megérted az okát, tudsz róla beszélni a pároddal, könnyebb elfogadni is és az ezzel kapcsolatos szorongásaid is eloszlanak. A megváltozott fizikai és lelki állapot mind befolyásolhatja az együttlétek minőségét. Ettől ne ijedj meg, ez természetes. Próbáljátok meg egymást ebben alázattal segíteni.
A házasélet nem tilos a várandósság alatt, viszont az első harmadban a vetélés fokozott veszélye miatt legyél óvatosabb. Veszélyeztetett terhesség esetén mindenképpen tartózkodni kell tőle!
A várandósság szexualitásának megismerése legyen számotokra egy örömteli kaland, mely a mennyiségen túl inkább a minőséget részesíti előnyben. Mindez a kapcsolatot is még inkább megerősítheti és elmélyítheti.
Homor Márta
Védőnő
www.vedonoblog.hu
Fotó: Freepik