Az aranyér sajnos gyakori probléma a terhesség alatt és a baba születése után is. Sok kismama életét megkeseríti. Mit tehetünk az aranyér ellen? Mi az aranyér kialakulásának oka? Hogyan kezelhető az aranyér?
Az aranyér sajnos gyakori probléma a terhesség alatt és a baba születése után is. Sok kismama életét megkeseríti. Mit tehetünk az aranyér ellen? Mi az aranyér kialakulásának oka? Hogyan kezelhető az aranyér?
Aranyér kialakulásának okai terhesség alatt:
- leggyakoribb oka a székrekedés, ami kialakulhat elsősorban:
- a vaspótlás mellékhatásaként
- a korábbi életmódhoz képest csökkent mozgás miatt
- rosthiányos táplálkozás, vagy elégtelen folyadékbevitel miatt
- terhesség előrehaladtával a megnövekedett hasűri nyomás, ami gátolja a vér megfelelő visszaáramlását a vénákban
Hasznos tanácsok megelőzésre, illetve kialakult aranyér esetére:
- megfelelő folyadékbevitel (lehetőleg szénsav- és cukormentes folyadékot értek ezalatt)
- rostdús étkezés (hántolatlan gabonafélék, teljes kiőrlésű kenyérfélék, friss gyümölcsök és zöldségek)
- székelési inger hiányában TILOS az erőlködés, ilyenkor alkalmazzunk székletlazítókat (ld.lentebb)
- ha orvosi ellenjavallata nincs, nem megterhelő, rendszeres testmozgás terhességben is folytatható, különösen akkor nem szabad abbahagyni, ha korábban is szerves része volt életünknek
- WC-papír kerülése; eleve vagy nedves törlőkendő vagy, ha megoldható, minden székelés után langyos, kellemesen meleg vizes lemosás
- terhesség alatt mindenki tudja, de azért megemlítem, hogy nem szabad hirtelen nehezet emelni, illetve kerülni kell a nehéz, fűszeres ételek fogyasztását (nem csak az aranyér kialakulásának kockázata miatt)
Az aranyér kezelésére alkalmazható készítmények:
- Székletlazításhoz:
Gyógyszertárakban recept nélkül kaphatóak erre a célra szirupok, kúpok, amelyek segítik a megfelelő, lágy állagú széklet kialakulását.
- Aranyér kezelése:
Egyrészt helyi hatású készítményekkel (kúpok, kenőcsök) tudjuk enyhíteni a tüneteket (pl.: viszketés, fájdalom, vérzés…), másrészt szájon át szedhető érfalerősítő gyógyszer is forgalomban van, amelyet terhesség alatt igen, de szoptatás alatt már nem alkalmazhatunk.
Szerző: dr. Szabó Júlia gyógyszerész
Fotó: Freepik