Az újszülött súlya és súlyváltozása

Hartung Vilmosné Andrea

Újszülött

Hartung Vilmosné Andrea


Az időre született érett újszülött általában 3000-3500 g súlyú és 48-52 cm hosszú. Teljesen természetes jelenség, hogy a baba a születési súlyából az első napokban veszít, a kórházból hazaérve gyakran könnyebb, mint a születés pillanatában.

Az újszülött súlya függ a családi adottságtól, terhesség időtartamától, a terhességet megelőző vagy azzal összefüggésben levő esetleges anyai betegségektől, az anya életmódjától.
Amennyiben a terhesség 37. heténél korábban érkezik az újszülött, vagy a súlya 2500 gr-nál kisebb, koraszülöttségről beszélünk, ami igen nagy figyelmet kíván a gondozás szempontjából, mivel a magzat még nem elég érett az önálló életre! A koraszülötteknél attól függően lehetnek jelentős eltérések, elmaradások a fejlettségében, hogy a várandósság hányadik hetében jöttek a világra.

Az újszülött időszak a gyermek születésétől 6 hetes koráig tart.

Az újszülött súlyváltozása (fiziológiás súlycsökkenés)
Az újszülött súlya megszületés után pár napig csökken.
Ennek okai:
- az újszülött vizeletet
- székletet ürít,
- párologtatással és a légzéssel folyadékot veszít,
- ugyanakkor a folyadékfelvétel (szoptatás) még nem kielégítő

Ez a súlycsökkenés a korai a megszületést követően azonnali mellre helyezéssel minimálisra csökkenthető. A testtömeg-csökkenés maximum 4-5 napig tart, nem haladja meg a testtömeg 10%-át. A negyedik-ötödik napon a csökkenés megáll, majd az újszülött gyarapodni kezd. Egészséges újszülöttet, ha jól szopik és édesanyjának van teje, szükségtelen teáztatni, forralt vízzel itatni, hiszen az anyatej 87,5%-a víz. Az igény szerinti, kizárólagos szoptatással a legtöbb újszülött a 14. nap körül eléri a születési súlyát.

Az újszülött széklete
Az emésztőrendszer a születést követően kezdi meg működését. Az újszülött első széklete sötétzöld, feketés, ragacsos, sűrű. Ez bélnedvből, bélnyálkából, lenyelt magzatvízből áll. Ezt nevezzük mecóniumnak.
Ahogy szopni kezd az újszülött, nap mint nap változik a széklet színe s állaga. A 3-4. nap környékén rendesen kialakul a kenőcsös, aranysárga színű, aromás, savanyú szagú anyatejes széklet. A napi székletszám egészséges újszülöttnél s csecsemőnél igen változó lehet. Az első napokban lehet akár minden pelenkában, később naponta 1-2-szer, de lehet, hogy 2-3 naponta van csak, volt már példa a heti egyszeri székletre is.


 


Hartung Vilmosné Andrea

Újszülött

Hartung Vilmosné Andrea


2009.06.30