Egyre több az asztmás, kruppos gyermek Magyarországon

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


Közel negyedmillió ember szenved asztmában Magyarországon. Emellett a krónikus tüdőbetegség, és a tüdőgyulladás, a tüdő legelterjedtebb megbetegedései. Ezt hangsúlyozva az Európai Tüdőgyógyász Társaság 2010-et a Tüdő Évének nyilvánította.

Magyarországon már az 1950-es évektől megfigyelhető a tbc-s páciensek számának csökkenése. Azonban Dr. Kádár László, a Pest megyei Tüdőgyógyintézet Gyermekosztályának főorvosa arra problémára hívta fel a figyelmet, miszerint a baktériumok egy része már ellenállóvá vált a tbc elleni gyógyszerekkel szemben, így a kórokozókat jóval nehezebb elpusztítani, és a gyermekek is nagyobb fertőzésveszélynek vannak kitéve.


A megelőzés lenne a legfontosabb
„Bár a legtöbb tüdőbetegség gyógyítható, a megelőzés a leghatékonyabb eszközünk.” - magyarázta Dr. Kádár László. Igaz az asztmát okozó genetikai tényezők nem, azonban a folyamatosan urbanizálódó környezet elemei hosszú távon megváltoztathatóak. Hiszen alapvető emberi jog a tiszta levegőhöz való jutás: az otthonokban, a munkahelyeken, a közterületeken és bárhol a szabad ég alatt.


Mi rontja az asztmás gyerekek állapotát?
„Az asztmás gyermekeknél a vírusfertőzések, egyszerű megfázások, ködös, párás levegő, hosszútávfutás, és egyes allergiát okozó anyagok hatására hörgőszűkület jön létre, emiatt nehezen kapnak levegőt. Szerencsére ez a hörgőszűkület az esetek többségében hörgőtágító gyógyszerek hatására gyorsan csökken, vagy megszűnik.”- mondta Kádár doktor úr. Megfelelő készülékekre van azonban szükség a hatékony kezeléshez, melyek segítségével belégzéssel a gyógyszerek eljuttathatóak a tüdőbe.


A másik gyakori betegség a gyermekek körében a krupp, más néven gégeszűkület.

A krupp tünetei és okai
Tünetei, az ijesztő, ugatáshoz hasonló köhögés és nagyon hangos légzés rohamszerűen léphetnek fel. „A betegség az esetek többségében jóindulatú, hamar lezajló, akut megbetegedés, tartós kezelést nem igényel” – tette hozzá a szakember. „Oka elsősorban vírusfertőzés. Ellátásában a gyermek megnyugtatásán, itatásán és hideg levegő belélegeztetésén felül szteroid adása, és - kórházi körülmények között - epinefrin belélegeztetése áll.”

Mivel a csecsemők, illetve kisgyermekek légútjai jóval szűkebbek, mint a felnőtteké, már kisebb gégeelváltozás is súlyosan gátolhatja a levegővételt. Hosszú hónapokat, akár éveket tölthetnek az intenzív osztályon. Kezelésük során altatásban tartják a kisgyermekeket, ezalatt pedig szívműködésüket, testhőmérsékletüket és vérnyomásukat is folyamatosan ellenőrzik, és milliliter pontossággal adagolják számukra az altatáshoz szükséges gyógyszereket. „Ezért fontos, hogy a gyermek-pulmonológia számára kialakított műszerek a szakemberek rendelkezésére álljanak.” – fűzte hozzá Dr. Kádár László.


Forrás: Medipress


 


Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


2010.09.30