Fél kilósan született
Az újszülött osztály vezetője, dr. Livia Ognean azt nyilatkozta, hogy a 24. hétre, mindössze 500 grammal született csecsemőt a Salvaţi Copii egyesület által adományozott inkubátor segítségével sikerült megmenteni. Ő egyébként a legkisebb csecsemő, aki valaha életben maradt ebben a korban a nagyszebeni sürgősségi kórházban.
Új inkubátorra gyűjtenek
2017-ben Szeben megyében 407 koraszülést regisztráltak. Az orvos szerint a modern felszereléseknek köszönhetően egyre több koraszülött csecsemőnek sikerül megmenteni az életét, ugyanakkor azt is hozzátette, a kórházuk újszülött osztályán lévő inkubátorok egy része 20-40 éves, ezért le szeretnék őket cserélni. A hétvégén jótékonysági maratont rendeznek, hogy ezzel gyűjtsenek pénzt új inkubátorra.
Milyen eséllyel maradnak életben a koraszülött babák?
Nem a súly számít, hanem a magzat kora!
Egy korábbi kutatás szerint elsősorban a magzat kora, vagyis az anyaméhben töltött hetek száma, és nem az újszülött súlya fontos abból a szempontból, hogy életben marad-e a baba a születése után.
A lányoknak jobbak a túlélési esélyei
Emellett úgy tűnik, hogy a lányoknak nagyobb az esélyük a túlélésre. A kutatásban vizsgált, kis súllyal született és életben maradt korababák háromnegyede, köztük a 10 legkisebb, lány volt. Hogy ennek mi az oka, arra nem jöttek rá. A kutatók szerint a hormonális rendszerrel, illetve a tüdők és más fő szervek fejlettségével függhet össze. A kutatók arra is rámutattak, hogy az életben maradt gyermekeknek későbbi korukban egészségügyi és tanulási problémáik voltak. Általában alacsonyak és kis súlyúak maradtak kortársaikhoz képest. A kutatásról még többet itt olvashatsz »
Olvasd el ezt is!
6 dolog, ami koraszülést okozhat akkor is, ha odafigyelsz - Szülész-nőgyógyász tapasztalatai »
Forrás: AGERPRES, Szülők Lapja
Fotó: Wikipédia (illusztráció!)