Míg szüleink csak a születés pillanatában tudták meg a nemünket, illetve, hogy egészséges gyermeknek adtak-e életet, mi már olyan szerencsések vagyunk, hogy a kötelező - és a mozi élményt nyújtó - ultrahangvizsgálatok segítségével tájékozódhatunk babánk állapota, neme, sőt külseje felől is.
Először is nézzük meg, hogy hogyan működik az ultrahang?
A fizika órák tananyagaiból tudjuk, hogy a hang a folyadékokban, gázokban és a szilárd anyagokban is terjed. A tömörebb anyagok jobban ellenállnak, s a különböző tömörségű közegek határán visszhang keletkezik. Ebből a visszhangból keletkezik az ultrahangos kép.
A vizsgálófejben levő kristály ultrahangot bocsát ki és a visszaverődött visszhangot is felfogja, majd elektromos jelekké alakítja át. A számítógép segítségével ezek a képernyőn láthatóvá tehetők.
2 DIMENZIÓS ULTRAHANGVIZSGÁLATOK
A kétdimenziós készülékek metszeti képet mutatnak a babáról, mely a szűrések során rendkívül hasznos információkkal szolgál a magzat fejlődésével, a méhlepény állapotával, ill. a magzatvíz mennyiségével kapcsolatban.
A 2 dimenziós technika a szervek belsejének metszeti ábrázolására kiválóan alkalmas, ezért a modernebb technikák megjelenése sem válthatja fel használatát a diagnosztikában.
Kötelező ultrahang szűrővizsgálatok időpontjai:
A várandósság alatt 4 kötelező 2 dimenziós szűrővizsgálaton kell megjelenniük a kismamáknak. A MASZNUT által ajánlott időpontok a következők:
I. 11-12. hét – nyaki redő szűrés
II. 18-20. hét – genetikai ultrahang
III. 30-32. hét – a baba növekedésének ellenőrzése
IV. 36-38. hét – a baba növekedésének, a magzatvíz mennyiségének, valamint a méhlepény állapotának ellenőrzése
Ezeken kívül ajánlott még egy ún. 0. vizsgálat a babavárás tényének megállapítására.
3- ÉS 4 DIMENZIÓS ULTRAHANGVIZSGÁLATOK
A 3D-s ultrahang a metszeti képek sorozatából egy térbeli képet alkot, és ezt vetíti ki a monitorra. Szemben a 2D-s eljárással, amelyből egy magunkfajta laikusnak nem túl könnyű tájékozódni, s pláne elképzelni leendő gyermekünket, a 3. dimenziónak köszönhetően már egy kis fotót kapunk magzatunkról. A vizsgálófejbe épített háromdimenziós szkenner folyamatos mozgással pásztáz és a számítógépes program a felépített 3D-s képet a képernyőre vetíti. A monitoron megjelenő kép olyan, mintha csak egy méhen belül dolgozó miniatűr fotós vakuval fotózta volna le a babát.
A 4D technológia negyedik dimenziója az idő. A real time technikának köszönhetően azonnali képet kapunk és segítségével a baba mozgását is megfigyelhetjük.
MIT JELENTENEK A RÖVIDÍTÉSEK A LELETEN?
CRL: Ülőmagasság (a magzat hossza a fejtetőtől a farkcsontig, azaz a popsiig)
BPD: Koponya haránt-átmérője
HC: Fej körfogat
TAD: Has haránt-átmérője
AC: Has körfogat
FL: Combcsont hossza
Az UH hatása a magzatra
A szakemberek szerint az elmúlt 35 év során több millió elvégzett vizsgálat alapján nem mutatható ki károsító hatás sem a magzatra, sem a kismamára nézve.
A kutatások nemcsak az egyes ultrahangos vizsgálatok esetleges káros hatásait vizsgálták, de a várandósság alatt elvégzett számos ultrahangszűrésnek az összeadódó (kumulatív) hatásait is nézték. Mindkét esetben azt mutatták ki, hogy nincs káros hatása sem a magzatra, sem a kismamára.
Forrás: Pocakosnapló
UH fotók: Pocakosnapló
Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik