Jelentős támogatást nyújt a kormány januártól az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekeket nevelő családoknak és a felnőtteknek egyaránt.
Jelentős támogatást nyújt a kormány januártól az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekeket nevelő családoknak és a felnőtteknek egyaránt - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.
Novák Katalin ismertette: Magyarországon mintegy 4000 család nevel 1-es típusú diabétesszel élő gyermeket, felnőttként pedig ennél is többen élnek ezzel a betegséggel.
Bárkinél előfordulhat
Az 2-es típusú cukorbetegségtől az 1-es típusú diabétesz abban különbözik, hogy az nem megelőzhető, és bármelyik családban előfordulhat, ami folyamatos készenlétet és komoly anyagi kiadást is jelent az érintettek számára - tette hozzá.
Nő az eszközök támogatottsága
Az intézkedésekről közölte: érintettek vércukor-egyensúlyát segítő eszközök támogatása jelentősen nő és szélesebb kör számára válik elérhetővé a jövőben.
A szöveti cukor mérésére szolgáló szenzor támogatása normatívvá válik, ami a gyermekek és a nappali tagozatos tanulók esetében 98, a felnőttek esetében pedig 80 százalékos támogatást jelent - mondta az államtitkár.
Tájékoztatása szerint ugyanilyen mértékben nő a vércukor-szint egyensúlyát segíteni hivatott inzulinpumpa és az ahhoz tartozó szerelékek támogatása.
Novák Katalin bejelentette azt is: bővítik a gyermekek otthongondozási díjához (gyod) és az ápolási díjhoz való hozzájutás feltételeit, így indokolt esetben 1-es típusú diabétesszel élő gyermekeket nevelő szülő a jövőben részesülhet ilyen juttatásban.
Felülvizsgálják a közétkeztetést is
A hosszú távú célok között említette, hogy az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek teljes értékűen tudjanak részt venni a köznevelésben. Ennek érdekében a többi között a közétkeztetésre vonatkozó szabályokat is felülvizsgálják, illetve szélesítik sportolás és táborozási lehetőségeiket.
Horváth Ildikó, a tárca egészségügyért felelős államtitkára kiemelte: minél szélesebb körben ismerni kell a betegséget, azért hogy a gyermekekkel kapcsolatban lévők megfelelő módon, mindig segíteni tudjanak. A túl alacsony vércukorszint akár halálhoz, a tartósan túl magas vércukorszint pedig a többi között vaksághoz, keringési zavarokhoz és súlyos - akár amputációval járó - érbetegségekhez vezet - hívta fel a figyelmet.
Mint beszámolt róla, az érintettek inzulinellátása már "hosszú évek óta" ingyenes, valamint arról is, hogy 2018-ban a kormány 150 millióból 408 betegnek vásárolt a szöveti vércukor-szintet mérő szenzorokat.
A korábbi egyéni méltányossági rendszerrel szemben, a jövőben sokkal egyszerűbben juthat szenzorhoz valamennyi 18 év alatti, 1-es típusú diabétesszel élő és cisztás fibrózishoz társuló diabéteszben szenvedő gyermek és 24 éves koring a nappali tagozatos hallgató - ismertette. A támogatásnak köszönhetően az érintett családok féléves anyagi terhei 5608 forintra csökkennek.
A szenzort első körben hat hónapra - inzulinpumpa-beállítás vagy inzulinterápia-váltás esetén - 80 százalékos támogatottsággal felnőttek is megkaphatják - mondta az államtitkár.
Horváth Ildikó közölte: szintén a támogatásnak köszönhetően a kétévente cserélendő, millió forint feletti értékű vércukor-szintmérő távadók ára gyermekek esetén 3810 forint lesz két éves időtartamra.
Gyod
Fülöp Attila, az Emmi szociális ügyekért felelős államtitkára a többi között arról beszélt, hogy gyermekek otthongondozási díjban és ápolási díjban részesülhetnek a jövőben azok, akik otthon ápolják az 1-es típusú diabétesszel élő hozzátartozójukat.
A gyod összege 2022-re el fogja érni a minimálbérét, és míg 2019 elején 50 600-an részesültek ebben a juttatásban, novemberre számuk 52 900-re bővült.
Forrás: MTI
Fotó: Pixabay (illusztráció)