38 ezer bárányhimlős volt 2016-ban
A szervezet azt írta, Magyarországon még mindig több tízezer gyermek betegszik meg évente, tavaly 38 ezer érintettet regisztráltak. Világszerte évi 4,2 millió szövődményes fertőzést és 4200 halálesetet okoz a bárányhimlő - tették hozzá.
Legyen kötelező a bárányhimlő elleni védőoltás
Hét európai uniós tagállam után idén tavasszal Olaszország is úgy döntött, hogy az állami oltási rendbe emeli az ellenszérumot, és ezt fontolgatja jelenleg a svéd és a magyar kormány is - hangsúlyozták, megjegyezve: a vakcinációs program a megbetegedések és a kórházi ápolásra szoruló fertőzöttek számát is csökkenti.
Magyarországon már több város - Hódmezővásárhely, Kaposvár, Eger, Miskolc, Salgótarján - indított megelőzési programot. A bárányhimlő felszámolásához általános oltási program szükséges, aminek hatására a kapcsolódó egészségügyi kiadások is a töredékükre eshetnek - írták.
A közleményben idézték Ujhelyi Enikőt, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Gyermekintenzív Osztályának osztályvezető főorvosát, aki elmondta, hogy ma már az Egyesült Államok 49 államában az általános iskolai felvétel alapkövetelménye, hogy a gyermek két adag ellenszérumot kapjon.
Megtakarítást is eredményezne
Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke azt hangsúlyozta, hogy nem csupán a járványok megelőzése szempontjából lenne jelentős, de számottevő megtakarítást is eredményezne, ha a vakcinát a nemzeti oltási rend keretében minden kisgyermek még a közösségbe kerülés előtt megkaphatná.
A védőoltás bevezetésére hozzávetőleg 1,5 milliárd forintot kellene fordítani, ugyanakkor az összeg dupláját, mintegy 3 milliárd forintot lehetne megtakarítani a közvetlen és közvetett költségeket figyelembe véve - közölték.
Milyen tünetei vannak a bárányhimlőnek? Kikre veszélyes a bárányhimlő?
A lázzal, hólyagos kiütésekkel és viszketéssel járó, akár két-három hétig elhúzódó bárányhimlőn a gyermekek 90 százaléka még óvodás korában átesik. A megbetegedések kétharmada a 6 éven aluliakat érinti, de a fertőzés a 3-5 évesek között a leggyakoribb. A bárányhimlő a várandós nőkre és a betegségen még át nem esett felnőttekre is veszélyes - ismertették.
A bárányhimlő szövődményei
Bár a bárányhimlő általában enyhe lefolyású, az esetek 2-6 százalékában szövődményeket okoz, aminek következtében itthon évente három-négyszáz beteg kerül kórházba - ezt Ujhelyi Enikő mondta el korábban.
Hozzátette, a közhiedelemmel ellentétben a betegség nagyon súlyossá válhat: szívizom-, máj-, csontvelő- vagy ízületi gyulladást és vérmérgezést okozhat, sőt, ritkán akár halálos kimenetelű is lehet.
Tájékoztatása szerint az egyik leggyakoribb idegrendszeri komplikáció a kisagyat érintő jóindulatú gyulladás, amely mozgáskoordinációs zavarral járhat. Ritkább, de veszélyesebb szövődmény az agyvelőgyulladás, ez fejfájást, hányást, zavartságot és görcsöket okoz, és idegrendszeri maradványtünetei is lehetnek.
Mikor lenne érdemes beadatni?
Az Országos Epidemiológiai Központ ajánlása szerint az az optimális, ha a kisgyermekek a közösségbe kerülés előtt, 16-18 hónapos korban kapják meg a bárányhimlő elleni védőoltást - olvasható a közleményben.
Kapcsolódó cikkünk: A bárányhimlő kialakulása, tünetei, szövődményei »
Gyerekközösségbe kerülés előtt bárányhimlő elleni oltás - ma még egyelőre javaslat
A Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE) már januárban üdvözölte Hódmezővásárhely kezdeményezését arról, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetsége a bárányhimlő elleni oltás felvételét kérje a kormánytól a kötelező védőoltási rendbe.
Az MTI-nek január 17-én eljuttatott közleményben Póta György, a HGYE elnöke kifejtette, a magas esetszám miatt népegészségügyi hozadéka lenne, ha az országban minden kisgyerek a közösségbe kerülés előtt megkaphatná a bárányhimlő elleni oltást. Megjegyezte, a hasonló betegségek, mint a rózsahimlő, a mumpsz és a kanyaró elleni védőoltás már több mint 25 éve része a kötelező oltási rendnek.
Csökkent a bárányhimlős betegek száma ott, ahol a gyerekeknek ingyen jár az oltás
Azokban a városokban azonban jelentősen csökkent a bárányhimlős megbetegedések száma, ahol az önkormányzat úgy döntött: a város finanszírozza a védőoltást a helyi gyerekek számára.
Hódmezővásárhelyen, ahol mintegy ezer gyermeket oltottak be, a 2013-ban még 300 megbetegedést okozó fertőzés esetszáma tavaly 41-re esett vissza. Kaposváron és Egerben is több száz gyermek részesül a város által legalább részben finanszírozott védőoltásban.
KÖTELEZŐ ÉS VÁLASZTHATÓ VÉDŐOLTÁSOK BABÁKNAK, KISGYEREKEKNEK
Szeretnéd pontosan tudni, hogy melyek a kötelező és nem kötelező védőoltások? Mikor és hogyan kell beadatni az influenza elleni oltást, a HPV oltást, a kullancs elleni védőoltásokat? Milyen lehetséges mellékhatásai ismertek ezeknek a vakcináknak?
Akkor kattints tovább cikkünkre - Kötelező és választható védőoltások babáknak, kisgyermekeknek »»
Forrás: MTI
Fotó: Pixabay