Bár a várandósság alatt megnő a kismamák étvágya, fontos odafigyelni a felszedett kilókra. A túlzott hízás ugyanis veszélyt jelenthet a mamára és a babára egyaránt. Az ideális súlygyarapodás a várandósság előtti testsúlytól is függ, általánosságban a 10-15 kg hízás az ideális.
Felmérések szerint a nők több mint 20%-a hízik túl sokat, így kétszeresére nő az esélye annak, hogy a baba 4500 grammnál is nagyobb lesz. Azok a nők, akik több mint 20 kg-ot híznak a terhesség során, csaknem kétszer akkora valószínűséggel hoznak világra nagysúlyú újszülöttet.
A nagy súllyal születő baba veszélyei
A nagysúlyú magzat veszélyt jelent a szülés során az anyukára és önmagára is: megnő a hüvelyrepedések, vérzések, császármetszések aránya; a baba válla elakadhat a szülőcsatornában, eltörhet a kulcscsontja
A nagy súlyú babák esetében nemcsak több komplikáció merülhet fel, de felcseperedve is nagyobb az esélye, hogy elhíznak.
A nagy babák később hajlamosak lesznek az elhízásra
Túl sok nő hízik túl sokat a terhesség során és ez a súlyfelesleg növeli a kockázatát annak, hogy a kisbaba is túl nagy lesz. Ezek a kisdedek hajlamosabbak lesznek az elhízásra későbbi életük során.
A kutatók már tudják egy ideje, hogy a nagyobb születési súly összefüggésben áll a terhességi cukorbetegséggel, nemrég azonban arra is fény derült, hogy a terhesség alatti hízás hogyan befolyásolja a baba súlyát. Ez a tanulmány az első, mely meghatározza, hogy a túlzott terhességi súlygyarapodás még inkább növeli a nagy súlyú újszülöttek arányát, mint a kezelt cukorbetegség.
Szülés után nehéz megszabadulni a fölöslegtől
Szülés után a baba gondozása rendkívül sok energiát igényel az anyukától. Ennek teljesítéséhez fontos, hogy energikus és kiegyensúlyozott legyen. Sokkal könnyebb úgy ellátni az újszülöttet, ha közben nem kell még azon is aggódni, hogy hogyan szabaduljon meg a kismama a 9 hónap alatt rárakódott plusz kilóktól.
A kutatások eredményei
A tanulmány 41 540 asszonyt követett nyomon, akik 1995 és 2003 között szültek. Azoknak, akik többet híztak a javasolt maximális 20 kg-nál, 20 %-a szült nagy súlyú gyermeket. Ezzel szemben normális súlygyarapodás esetén ez az arány mindössze 12 % volt. Még inkább emelkedett a kockázat akkor, ha a kismama terhességi cukorbetegségben is szenvedett, és többet is hízott 20 kg-nál: csaknem 30%-uk hozott világra nagysúlyú újszülöttet. A kockázat jelentősen csökkent esetükben (csak 13%), ha a cukorbaj mellé nem híztak ilyen sokat.
Forrás: Medipress
Fotó: Freepik