Alvászavar, nyugtalanság kisgyerekkorban: Miért nem alszik jól a gyerek? - A leggyakoribb okok a szakember szerint

Dr. Torkos Ágnes

Betegségek

Dr. Torkos Ágnes


Alvászavar, nyugtalanság kisgyerekkorban: Miért nem alszik jól a gyerek? - A leggyakoribb okok a szakember szerint

Miért nem tud elaludni a kisgyermek? Mi az oka a az éjszakai nyűgősségnek, nyugtalan alvásnak vagy a túl korai ébredésnek? Az alvászavar és nyugtalanság lehetséges okairól gyermekorvos szakértőnket kérdeztük.

A gyermekek nyugtalan alvása óvodás és iskolás korban kihat a gyermek egész napos tevékenységére. Fáradtsága miatt ingerlékenyebb, türelmetlenebb és figyelmetlenebb lesz, teljesítménye csökken. Ez maga után vonhatja a szülő vagy pedagógus neheztelését, mely a gyermekben szorongást keltve, az alvászavart fenntarthatja.

Fontos tehát foglalkoznia a szülőnek gyermeke alvászavarával és a rossz alvásból eredő napközbeni nyugtalanságával. Dr. Torkos Erzsébet gyermekorvos az alvászavar legismertebb ismerteti.
 

Alvászavar gyerekeknél - A leggyakoribb okok


Induló szervi betegségek
Nátha, torokfájás, köhögés, hasi fájdalom, fülfájás, de többnyire bármely betegség bevezető szakában találkozhatunk 1-2 napig tartó éjszakai nyugtalansággal.

Allergiás bőrbetegségek
Ezen panaszoknál a gyermekek bőre viszket és ágy melegben a viszketés általában fokozódik, ezért a gyermek sokat forgolódik, bőrét vakarja, és alvása felületes. Ilyenkor fontos, hogy az esti fürdő rövid legyen, és ne túl meleg vízzel történjen.

A kisgyermek bőrápolására is jobban oda kell figyelnünk ilyenkor: megfelelő zsírozó-hidratáló krémmel ápoljuk a kicsik bőrét az esti fürdetés után. Kifejezett tünetek esetén antihisztamin terápia javasolható a tünetek enyhüléséig.

Parazitás fertőzések
A bőr atkás fertőzése erős viszketést eredményez, a bél cérnagiliszta fertőzése végbélviszketéshez és hasi diszkomfortérzethez vezet, míg a hajban előforduló tetvesség szintén viszketést vált ki, és ezzel okoz nyugtalanságot a kisgyerekeknél. A tünetek okainak felderítésével és szanálásukkal az alvászavar megoldódik.

Késő esti étkezés
Túlzott mennyiségű és túl fűszeres, vagy zsíros étel elfogyasztása nyugtalanná teszi a kisgyermekek pihentető alvását. Lehetőleg este 6 óra körül vacsorázzon a gyermek, hogy ne tele gyomorral kelljen ágyba menni a kicsiknek.

Krónikus fájdalmak
Például: növekedési fájdalom, de korábbi töréseknek a helye is okozhat problémát - főleg az időjárás hirtelen  változásakor. Amennyiben nem ismert a fájdalom oka, először mindenképpen tisztázni kell azt! Keressünk fel először a háziorvost, hogy elrendelhesse a további szükséges vizsgálatokat.

Túl sok inger
A gyermekeket érő túlzott információ áradat: a lefekvés előtt történő televíziózás, esetleg felnőtt műsorok megtekintése a gyermek számára felkavaró, nem érthető és ezáltal nyugtalanságot kiváltó tényező lehet.

A lefekvés legyen mindig rituálé a gyermek számára. Biztosítsuk számára a hasonló lefekvési időpontot, legyenek megszokott tevékenységek. A fürdés, fogmosás, kislámpakapcsolás, simogatás, mesélés, halk zene legyen szinte szertartásosan végrehajtott minden este. Ezek az ismétlődő tevékenységek biztonságot jelentenek  a  gyermeknek, az idegrendszert megnyugtatják, és lecsendesítik, előkészítve őt az alvásra.

Környezeti pszichés faktorok
A családban uralkodó feszültséget a gyermek érzi - ez félelmet, bizonytalanságot kelt benne. A szülő általában nem beszél gondjairól a gyermeknek, gondolván, hogy ő mit sem sejt róla. Sajnos a metakommunikáció révén a gyermek érzi a feszültséget, de okát nem tudva még inkább félelmet és nyugtalanságot vált ki benne.



Hasonló problémát okoz az óvodai vagy iskolai beilleszkedési zavar, vagy ha a gyermekünktől túlzott teljesítményt várunk el, melynek ő úgy érzi nem tud megfelelni. A másnaptól való szorongás elalvási nehézséget és nyugtalan alvást, rossz álmokat idézhet elő.

Sok esetben kistestvér születése zavarja meg a gyermek lelki egyensúlyát, mivel a szereteten és a szülőn való osztozás feladatával nem mindenkinek könnyű megbirkózni.

A családban történt tragédia, haláleset, vagy a szülő, testvér, nagyszülő betegsége erős szorongást válthat ki a gyermeknél. Türelmet és odafigyelést igényel a szülőtől ennek a problémának  a felismerése és megoldása. Kórházi kezelést követően nem meglepő, ha jó ideig a szülő nem mozdulhat el a gyermek ágyától, míg az el nem alszik. Ha a panaszok enyhítésére tett próbálkozások nem járnak sikerrel, pszichológus segítségét kell igénybe venni.

A napi rendszeresség felborulása
Mind a kisebb mind a nagyobb gyermekeknél előfordulhat alvászavar, ha utazás, ünnepek alkalmával felborul a napirend. De ugyanígy a számítógép használata miatti késői ágyba kerülés is felborítja a megszokott napi rutint. Ilyenkor átbillennek azon a megszokott időponton, amikor általában már aludni szoktak, ezért ne lepődjünk meg, ha az még pár napig kihat az elalvásra, és nehézséget okoz. Többnyire a rendszeresség bevezetésével ez a probléma megoldódik.

Gyógyteákkal sokat segíthetünk a kellemetlen tüneteken, akár valódi szervi betegséggel, akár lelki tényezőkkel állunk szemben. Emellett sok-sok türelemmel, megértéssel, valamint a problémáknak a gyermek szintjén való megbeszélésével érhetünk el eredményt.

Szerző: dr. Torkos Ágnes
Fotó: Rawpixel


Dr. Torkos Ágnes

Betegségek

Dr. Torkos Ágnes


2014.12.22