Gyermekbalesetek: Az agyrázkódás jelei - Ha ezeket tapasztalod, azonnal vidd orvoshoz a gyereket!

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


Gyermekbalesetek: Az agyrázkódás jelei - Ha ezeket tapasztalod, azonnal vidd orvoshoz a gyereket! A traumás agysérülések jó részét olyan ártatlannak tűnő tevékenységek okozzák, mint a kerékpározás, vagy a játszótéri illetve játszóházi játék. Ha agyrázkódásra gyanakszunk, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni.

Rendkívül fontos, hogy a szülők fel tudják ismerni az agyrázkódás jeleit és azonnal orvosi segítséget hívjanak, ellenkező esetben megnő az életre szóló következményekkel járó, súlyos agykárosodás kockázata.

Mi is az agyrázkódás?
Agyrázkódás akkor következik be, amikor az agy a fejet ért ütés következtében elmozdul a koponyán belül. Az agyat az azt körülvevő agyi-gerincvelői folyadék megvédi a kisebb fejsérülésektől, de súlyos behatás következtében az agy nekiütődik a koponyacsontnak, ami az agy horzsolásos sérülését, a vérerek sérülését és idegkárosodást okoz.



Hogyan ismerhetjük fel az agyrázkódást?
Az agyrázkódás felismerése nem könnyű. Külső jelei nincsenek, és tünetei néha azonnal jelentkeznek, sokszor azonban a sérülés után napokig késhetnek. A szülőknek a gyermek fejét ért erős ütés után oda kell figyelniük az agyrázkódás tüneteire.

Például akkor lehet szó agyrázkódásról, ha a gyermek:
- Bódultnak vagy kábultnak látszik
- Esetlenül mozog, és rossz az egyensúlyérzéke
- Lassan válaszol a kérdésekre
- Elveszíti az eszméletét, akár csak egy pillanatra
- Nem tudja pontosan, hol van, vagy mit csinál
- Nehezen emlékszik vissza az ütést megelőző vagy követő eseményekre
- Furcsán, tőle szokatlan módon viselkedik
- Fejfájásra panaszkodik
- Hányingert érez, hány
- Érzékeny a hangokra vagy a fényre
- Homályos vagy kettős látást tapasztal

E jelek bármelyike aggodalomra ad okot, ezért a szakértők szerint a szülőknek és az edzőknek ilyen esetben azonnali orvosi segítséget kell kérniük.

Fotó: Rawpixel


Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


2010.09.08