Visszavág, tiltakozik? A saját elképzelését akarja érvényesíteni? A saját feje után megy? Gyermekünk azon tulajdonságai, melyeket most idegesítőnek érzünk, vagy amit a külvilág problémásnak címkéz, valójában előnyösek, sőt, életmentőek lehetnek számára a felnőtt életben - ha most a megfelelő mederbe tereljük.
Ami gyermekünk részéről puszta ellenkezésnek, dacnak tűnik, valójában egy egészséges személyiség jellemzői!
Pontosan ez a tűz, ez az energia lesz az, amelynek hála később
- képes lesz kilépni egy bántalmazó kapcsolatból;
- képes lesz visszautasítani egy méltatlan ajánlatot;
- kilép majd egy megalázó főnök uralma alól, egy mérgező munkahelyi környezetből!
Így már mindjárt más megvilágításba kerülnek a most még frusztrálónak tűnő tulajdonságok, igaz?
Tehát mikor azért aggódsz, hogy rosszul csináltál valamit (mert hiába teszel meg mindent és igyekszel megtalálni a fegyelmezés és szeretet közti egyensúlyt), de gyermeked még mindig sokszor lázad vagy tiltakozását fejezi ki, tudd: nem, semmit nem csinálsz rosszul. Ellenkezőleg: ha a gyereked néha idegesít, az remek! Ha ellenkezik és lázad, az csak azt jelenti, hogy nem egy folyton aggodalmaskodó és megfelelni vágyó, bólogató emberkét nevelsz.
Mert ha mindig simulékony és beleegyező, azzal felnőttként beletörődéssel fogadná majd el az élet adta helyzeteket, és csak kemény önmunkával érheti majd el azt, hogy ki merjen állni magáért vagy az álmaiért.
A saját vélemény és akarat, annak kifejezése (önazonosság), a rendíthetetlen céltudat és az önbizalom agyszerű alapok a gyerek jövőjére nézve. Ezért ne oltsd ki belőle teljesen ezt a tüzet, mert a jó döntésekhez és megfelelő lépésekhez felnőttként ez létfontosságú tulajdonság.
Ugyanakkor mire figyelj?
- mutasd meg neki, hogyan tudja a benne lévő tüzet, lelkesedést jó célra fordítani! Adj ehhez eszközöket (döntési, választási lehetőség, kreativitás)!
- beszélgessetek sokat az egészséges határok meghúzásáról (és hogy hol lehet ő is engedékenyebb, rugalmasabb, és miért), ugyanakkor
- a döntések és szavak következményeiről (kit hogyan érint egy nem megfelelő stílus vagy bántó megnyilvánulás, mit tehet helyette) és
- a megfelelő kommunikációról!
Sosem az akarat vagy saját vélemény kifejezése a gond, hanem annak mikéntje, vagy a következmények ismeretének hiánya. A céltudat és akaratosság tehát előny, ha segítünk neki abban, hogy elég információval rendelkezzen a döntésekhez, és jó kommunikációval tudja azt társítani.
Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik