Belehalt a kanyaróba egy 12 éves fiú Munkácson! - Hogyan terjed a kanyaró? Mik a tünetei? Kiket veszélyeztet leginkább?

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


Belehalt a kanyaróba egy 12 éves fiú Munkácson! - Hogyan terjed a kanyaró? Mik a tünetei? Kiket veszélyeztet leginkább? Belehalt a kanyaróba egy 12 éves, mezőterebesi fiú Munkácson, a Kárpátalja megyei gyermekkórházban. Körülbelül egy héttel korábban betegedett meg, otthon ápolták. Kanyaró ellen nem volt beoltva. Belehalt a kanyaróba egy 12 éves, mezőterebesi fiú Munkácson, a Kárpátalja megyei gyermekkórházban - hozta nyilvánosságra hétfőn az UNIAN ukrán hírügynökség a mukachevo.net hírportálra hivatkozva.

Nem volt beoltva a 12 éves fiú kanyaró ellen
A haláleset a múlt szombaton történt. Roman Snyicer, a kórház főorvosa elmondta, hogy a fiút aznap reggel szállították be a kórházba, akkor már állapota közepesen súlyos volt. Körülbelül egy héttel korábban betegedett meg, otthon ápolták. Kanyaró ellen nem volt beoltva. Mivel állapota rohamosan romlott, az intenzív osztályra vitték, de az életét már nem tudták megmenteni.

A szülők szerint a kórház meghamisította a papírokat
A későbbi híradások szerint a szülők feljelentést tettek, mert állításuk szerint a kórházban meghamisították gyermekük leleteit. A fiút a megyei kórház egyik orvosa kezelte járóbetegként. Az állapota alapján ugyanis az orvos úgy ítélte meg, hogy nem szorul kórházi ellátásra. A beteg kórházba kerülése előtt utoljára múlt szerdán járt nála.

Roman Snyicer megerősítette, hogy a kórház említett alkalmazottja engedéllyel praktizál magángyermekorvosként is, és a megye egyik legjobb orvosának nevezte őt.

A szülők értetlenségüknek adtak hangot amiatt, hogy reggel hét óra tájban gyermekük még a saját lábán ment be a kórházba, délután háromra pedig már halott volt.      
 
Már 11 gyermek halt meg idén kanyaróban Ukrajnában
A kárpátaljai fiú az idén már a 15. halálos áldozata a kanyarónak Ukrajnában. Összesen 11 gyermek és négy felnőtt halt bele a betegségbe, a mostanit megelőzően október 1-jén egy három éves kisfiú a nyugat-ukrajnai Lviv megyében.

2018-ban már csaknem 34 ezer megbetegedés!
Az ukrán egészségügyi minisztérium legfrissebb, múlt heti jelentése alapján az év eleje óta már csaknem 34 ezren betegedtek meg Ukrajnában kanyaróban, közülük több mint 20,5 ezer a kiskorú. Az utóbbi hetekben országosan hozzávetőleg 600-800 új beteget regisztrálnak.

A múlt héten negyvenöt gyerek és egy állapotos tanítónő betegedett meg kanyaróban a nyugat-ukrajnai Csernyivci megye egyik iskolájában. Az oktatási intézményben karantén miatt beszüntették a tanítást. Kanyarójárvány miatt Ivano-Frankivszban három iskolában rendeltek el a múlt héten tanítási szünetet, a hónap közepén pedig a szintén a nyugati országrészben lévő Vinnicja megye két oktatási intézményét helyezték ideiglenesen karantén alá.

Mi a helyzet Magyarországon?
Magyarországon az 1969 előtt születettek egyáltalán nem, a későbbi generációk is csak részlegesen védettek a kanyaró ellen, mivel 1990-ben lecserélték azt a vakcinát, amelyet addig használtak, mondta el még tavaly a kanyarójárvány kapcsán Almási István, a szekszárdi Balassa János Megyei Kórház infektológus főorvosa.

A főorvos szerint a mostani védőoltás már megfelelő védettséget biztosít, ráadásul a oltást ismétlik kisiskolás és kamasz korban. Ugyanakkor a védettség csökkenhet felnőttkorra, de a betegség kialakulását és a járványt még így is megakadályozhatja - hangsúlyozta.

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal felhívta a figyelmet arra, hogy kanyaró szempontjából leginkább veszélyeztetettek a 15 hónaposnál fiatalabb, még védőoltásban nem részesült, illetve a betegséget át nem vészelt, oltatlan személyek. Veszélyeztetettek közé tartoznak az immunhiányos betegek, valamint az egészségügyi dolgozók, akik Romániából érkező, potenciálisan kanyarós betegeket látnak el.

Hogyan terjed a kanyaró és mik a tünetei?
A kanyaróvírus a beteg ember váladékaival ürül, cseppfertőzéssel terjed. A kanyaró súlyos, fertőző betegség, amelynek kezdetben influenzaszerű tünetei vannak: torokfájás, köhögés, magas láz. A már a lappangási idő utolsó fázisában, még a tipikus kiütések előtt fertőzhet a beteg - tudatta a szakember.

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal felhívta a figyelmet arra is, hogy ha valaki influenzaszerű tüneteket észlel magán és kiütések jelennek meg a fején, arcán, azonnal vegye fel a kapcsolatot a háziorvosával. Fontos, hogy előzetesen telefonon egyeztessen időpontot az orvossal, hogy a vizsgálatra úgy kerülhessen sor, hogy a beteg másokat ne fertőzhessen meg például a váróteremben.

Mik a kanyaró szövődményei?
A kanyaró súlyos komplikációkkal járhat: különböző mechanizmusokkal kialakulhat agyvelőgyulladás - akár 15 évvel a fertőződés után is. Baktériumok által okozott szövődményként észlelhetők légúti kórképek a gége-, légcső-, tüdőgyulladás, hörghurut, valamint egyéb bakteriális fertőzések: középfül-, melléküreg-gyulladás, gyomor-bélhurut, szájgyulladás, kötőhártya-gyulladás, szívizomgyulladás.

Milyen védőoltás létezik kanyaró ellen?
A betegség megelőzésére Magyarországon kötelező a védőoltás: a morbilli–mumps–rubeola (MMR) vakcinát a gyermekek először 15 hónaposan, majd az általános iskola 6. osztályában újra megkapják. Az oltóanyag legyengített kanyaró-, mumpsz- és rubeola- (rózsahimlő) vírusokat tartalmaz.

Még több információ a kötelező védőoltásokról ebben a cikkünkben, kattints »

Hogyan lehet kezelni a kanyarót?
Speciálisan kanyaró elleni kezelés nem létezik. A betegség akut szakaszában ágynyugalom javasolt. Tüneti kezelésként fájdalomcsillapítókat és köhögés elleni szereket lehet szedni, valamint fokozott folyadékfogyasztás szükséges a láz miatt. A baktériumos felülfertőzéseket, a középfül- és tüdőgyulladást antibiotikumokkal lehet kezelni.

Az aktív vagy passzív immunizálás segíthet mérsékelni vagy elkerülni a betegséget. A betegnek nem szabad közösségbe mennie, amíg meg nem gyógyul.

Forrás: MTI, Házipatika
Fotó: Rawpixel (illusztráció!)

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


2018.10.30