Megszűnik a Bioparox nevű, vény nélkül kapható antibiotikum gyógyszertári forgalmazása Magyarországon - tájékoztatta a Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) pénteken az MTI-t.
A Bioparox antibiotikum forgalmazását visszavonta az OGYÉI, melyet felső légutak fertőzéses és gyulladásos megbetegedéseinek kezelésére használtak. Április 21-től visszavonásra kerül, így gyógyszertárakban már nem lesz kapható.
Miért szűnik meg a Bioparox forgalmazása?
Az intézet közölte: a felső légutak egyes fertőzéses és gyulladásos megbetegedéseinek helyi kezelésére szolgáló, gyulladásgátló hatású, helyileg alkalmazható készítmény forgalmazását azért szünteti be az OGYÉI, mert az Európai Gyógyszerügynökség kockázatértékelési bizottsága arra a következtetésre jutott, hogy az adatok szerint a gyógyszer alkalmazásával járó kockázatok meghaladják annak előnyeit.
Milyen mellékhatások jelentkezése miatt vonják vissza a Bioparox-ot?
A megállapítás a ritkán előforduló, de súlyos túlérzékenységi esetek, a többi között az allergiás reakciók és életveszélyes anafilaxiás reakciók, illetve az előnyöket alátámasztó bizonyítékok korlátozott száma miatti aggályokon alapul.
Ezért a fuzafungin hatóanyagú gyógyszer, vagyis a Bioparox engedélyét a hatóság visszavonja, így az április 21-e után nem kapható egyetlen gyógyszertárban sem.
Mit tegyen, aki Bioparoy gyógyszert szed jelenleg?
A gyógyszerhatóság azt kéri, hogy a betegek a gyógyszer további alkalmazása előtt kérjék ki a gyógyszerész vagy háziorvos tanácsát. A fel nem használt gyógyszert visszavihetik a patikába, ott a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően intézkednek a készítmények megsemmisítéséről.
Az OGYÉI közölte azt is, hogy a most forgalomból kivont gyógyszer helyettesíthető többféle készítménnyel is.
A Bioparox spray és orrspray forgalmazását is visszavonták
A visszavonás a Bioparox 125 mikrogramm/adag kiszerelésű, szájnyálkahártyán alkalmazott oldatos spray-re és orrspray-re vonatkozik (OGYI-T-02039; OGYI-PI-0055/01; OGYI-PI-0057/01). Magyarországon három cégnek volt engedélye a forgalmazásra, ám a kis- és nagykereskedelmi hálózatban kizárólag a Servier által forgalmazott készítmény volt elérhető. A Servier magyarországi leányvállalata arról tájékoztatta az OGYÉI-t, hogy saját felelős döntése nyomán a patikáktól és a nagykereskedőktől is visszagyűjtik a készleteket.
Fotó: Pixabay
Forrás: MTI 2016. április 22.