A veleszületett csípőficam a mozgásszervek leggyakoribb elváltozása (2,7%). Kialakulásában elsősorban örökletes tényezők játszanak szerepet, de környezeti hatások is kialakulhat (például faros fekvés, ikerterhesség, méhen belüli téraránytalanság.
Fontos, hogy minél korábban fordul az anyuka szakemberhez, annál nagyobb esélye van a babának teljes gyógyulásra - Kovács Andrea gyógytornász tanácsai.
Hogyan kezeld a csípőficamot? 7 dolog, amire figyelj oda
1. Ha kiderült, hogy gyermeked csípőficamos, akkor az ortopéd orvos által tanácsolt eszközt rendszeresen add fel a kisbabádra.
2. Kerüld a szoros pelenkázást.
3. Fontos a helyes testhelyzetek felvétele, amit gyógytornászoddal átbeszélhetsz. Például helyes testhelyzet a baba terpesztett lábbal a derekunkon hordása, de helytelen helyzet, ha a babát összezárt lábbakkal teszed az öledbe.
4. A baba öltöztetésénél figyelni kell a szabad csípőmozgások biztosítására. A rugdalózó ne legyen túl kicsi (rövid) vagy túl szűk.
5. Fontos az ún. abdukciós (távolítós) pelenkázás. Ez széles pelenka alkalmazását jelenti, mely a combokat távol tartja egymástól, az ízületi fejet pedig a vápában tartja. Ezt a speciális pelenkát gyógyszertárakban lehet kapni. Enyhe esetekben megteszi az egy mérettel nagyobb és fordítva feladott pelenka is.
5. Tanulj meg és végezz naponta többször egy csípőgyógytorna feladatsort a gyermekkel, amit pelenkázásoknál háton fekve vagy játék közben különböző fejlesztő eszközökkel végezhettek.
6. A betanított gyógytorna-feladatsor mellett vannak még más módszerek is, amit gyógytornász alkalmaz - pl: manuális technikák az izmok feszességének oldására vagy a kinesio-taping az izmok erősítésére
7. Fontos az időnkénti ortopédiai kontroll, és az alkalmazott gyógytorna-feladatok átnézése, átírása
Szerző: Kovács Andrea gyógytornász
Fotó: freepik/onlyyouqj