Négy anyából három nem tudja, mi a teendő, ha gyermekénél súlyos allergiás reakció lépne fel darázscsípést követően. Az anyák 76 százaléka nem ismeri az anafilaxiás sokk esetére érvényes elsősegélynyújtási szabályokat, és 66 százalékuk aggódik is a nyári hónapokban leselkedő rovarveszély miatt.
Négy anyából három nem tudja, mi a teendő, ha gyermekénél súlyos allergiás reakció lépne fel darázscsípést követően. Az anyák 76 százaléka nem ismeri az anafilaxiás sokk esetére érvényes elsősegélynyújtási szabályokat, és 66 százalékuk aggódik is a nyári hónapokban leselkedő rovarveszély miatt.
Mit kell tenni darázscsípés esetén, ha allergiás a gyermek?
A brit Anafilaxia Kampány szakértői azt javasolják a szülőknek, hogy azonnal hívják a mentőket, ha megtörtént a baj. Igyekezzenek megnyugtatni gyermeküket, fektessék le megemelt lábakkal, hogy segítsék a vér szív felé vezető útját, és ha a gyermek hányna, fordítsák az oldalára, stabil oldalfekvésbe a szaksegítség megérkezéséig.
A Rentokil nevű, irtószereket gyártó cég 500 édesanyát kérdezett ki, 82 százalékuk elmondta, hogy szándékosan kerülik az olyan helyeket, ahol darazsak fordulhatnak elő, hogy gyermeküket ne fenyegesse veszély. A Mumsnet nevű szülőknek szóló online hírportál egyik alapítója, Carrie Longton elmondta:
- A szülők félnek a darazsaktól, különösen akkor aggódnak az esetleges allergiás reakciók miatt, ha gyermeküket még soha nem csípte meg ez a rovar. Jó, ha rendelkezésre állnak tanácsok, mely helyeket érdemes kerülni, de még fontosabb, hogy tudják, mit kell tenni, ha mégis megcsípi gyermeküket a darázs, így felhőtlenül élvezhetik a vakációt.
A kutatás apropóját az adta, hogy a Rentokil jelentése szerint 13 százalékkal emelkedett a darázsnépesség. Interaktív online térképük minden egyes megtekintésével adomány kerül az Anafilaxia Kampány alapítványhoz.
"Az anafilaxia a csípést követő 30 percen belül életveszélyes, egész szervezetet érintő allergiás reakció. Ilyenkor súlyos hasi görcs, hasmenés, hányás, test szerte megjelenő csalánkiütés, sápadtság, nyelési zavar, szédülés, ájulásérzés, szájban vagy szemben jelentkező duzzanat, köhögés, torokszorító érzés, sípoló vagy nehézlégzés, de akár eszméletvesztés is előfordulhat. Ez azonnali sürgősségi ellátást igényel: be kell adni a combizomba a betegnél lévő életmentő adrenalin injekciót (ha már tud az allergiájáról, általában magánál hordja), és azonnal mentőt kell hívni. Életveszélyes anafilaxiát hazánkban csak a méh és a darázs mérge okozhat, a többi rovar csípése csak jórészt ártalmatlan, helyi reakciót vált ki." (dr. Mezei Györgyi, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika allergológus szakorvosa - forrás: Szülők Lapja) |
Nyár vége felé agresszívabbak a darazsak
- Szülőként nagyon is értem, miért lesz ideges mindenki a darazsaktól, mivel kiszámíthatatlanul viselkednek. A trükk az, hogy el kell kerülni azokat a helyeket, ahol a rovarok összegyűlhetnek, például a fagylaltos standokat és a szeméttárolókat. A darazsak sokkal agresszívabbak lesznek nyár vége felé, amikor már nem kell növekvő lárváikat táplálniuk, így csak szénhidrátokra vadásznak. Érdemes figyelmeztetni a gyerekeket, hogy ebben az időszakban sokkal jobban figyeljenek oda, mikor édességet esznek. Lassan tetőzik a darázsszezon, ezt figyelembe kell venni a nyári programok tervezése során, kiváltképp, ha a gyermek allergiás a csípésre - nyilatkozta Savvas Othon, a Rentokil szóvivője.
Tudatosítsuk a gyerekekben a veszélyt
A megelőzés jobb, mint a kezelés: gyermekünket rá kell vezetni, miként csökkentheti a kockázatot. Elég nyilvánvalónak tűnik, hogy tilos bolygatni a darazsak fészkét, mivel egy ilyen akár 5 000 példánynak is otthont adhat, és különösen veszélyessé válhatnak, ha ingerlik őket. A kutatásból kiderült, hogy a szülőknek többet kell tudniuk az anafilaxiás sokkról, hogy gyorsan és hatékonyan tudják kezelni azt.
A lakosság fél százaléka allergiás a darázscsípésre
Dr Shuaib Nasser, az Addenbrookes NHS Kórház allergológusa, az Anafilaxiás Kampány tudományos tanácsadó testületének tagja felhívta a figyelmet, hogy bár a lakosságnak csak fél százaléka produkál akut allergiás tüneteket a darázscsípés után, mindig érdemes egyszerű megelőző intézkedéseket tenni - a kockázat minimalizálása érdekében. Akinek a gyermeke súlyosan allergiás a méh- vagy darázscsípésre, azonnal forduljon orvoshoz, vagy kérjen beutalót allergológus specialistához a háziorvostól.
Olvasd el ezt is!
Darázs- és méhcsípés: mit kell tenni, ha megcsípi a gyermeket egy méh vagy darázs? Mikor kell orvos? »
Forrás: Medipress
Fotó: Pixabay