„Mivel érzékeny és világos a boröm, évek óta komolyan odafigyelek, hogy a lehető legkevesebb napsugárzásnak tegyem ki. Emellett rendszeresen járok anyajegyszűrésre is, Szofinál pedig már születése óta fokozottan odafigyelek, hogy csak egészséges mértékű fény érje” – meséli Dobó Kata.
Dr. Kricskovits Ágota, a Telki Kórház orvosigazgatója szerint már kisgyerekkorban is fontos a napfény, hiszen az UVB nélkülözhetetlen a D-vitamin képzodéséhez és a csontok egészséges fejlődéséhez. Ugyanakkor csakis magas faktorszámú fényvédő készítménnyel tanácsos a szabadban tartózkodni. A szakember szerint megfelelő odafigyeléssel elkerülhető a kisbabákra különösen veszélyes napszúrás vagy napégés, ami bizonyíthatóan növeli a felnottkorban kialakuló melanóma kockázatát, azaz a bőr festéktartalmú sejtjeinek rosszindulatú burjánzását. A nyári szezon után a szakember szerint érdemes felkeresni a bőrgyógyászt, hogy felmérhessük bőrünk napozás után állapotát és időben kiszűrhessük az esetleges elváltozásokat.
„Az egyéves kor alatti gyermeket direkt napfényhatás nem is érheti” – mondja Dr. Kricskovits Ágota. Az orvosigazgazó szabadban töltött közös sétára a kora reggeli vagy délután 3 óra utáni időszakot javasolja, és ha lehet, strandra is csak reggel vagy délután menjünk. A kicsiket érdemes már indulás előtt alaposan bekenni: nem árt, ha az erős fényvédő készítmény vízbe menés előtt teljesen felszívódik a baba bőrén. Ügyelni kell rá, hogy a gyermeken mindig legyen pamutruha és sapka. „A sapkánál felejtsük el a divatot, egyértelműen fehéret kell venni, és olyat, amelyik leárnyékolja az arcot és a fület, sőt lehetőleg a nyakat is” – mondja az orvos.
„Imádok Szofival a szabadban sétálni – mondja Dobó Kata –, hiszen ilyenkor rengeteg új élmény éri a babát. Minden percét élvezem első közös nyarunknak, de nagyon figyelek a napvédelemre is, hogy csak a felhőtlen pillanatokra emlékezhessünk.”