A kánikulai forróságban mi sem természetesebb, mint hogy kellemes fürdőzéssel hűsítsük magunkat. Korábban már bemutattuk a 10 legkedveltebb balatoni szabadstrandot, illetve a hazánkban található legszebb tóparti fürdőhelyeket, amelyek mindenképpen megérnek egy-egy kitérőt, ha a környéken nyaralunk, kirándulunk. A budapesti családoknak kedvezve pedig, összegyűjtöttük a Budapest környéki legklasszabb tóparti strandokat, ahova feltétlenül érdemes elvinni a lemeríthetetlen vízicsibéinket.
Ezúttal remek Duna-parti szabadstrandokat mutatunk be. Aggódni egy cseppet sem kell, mert ezek a fürdőhelyek teljesen legális, engedéllyel rendelkező szabadstrandok, ahol a vízminőségét az ÁNTSZ folyamatosan ellenőrzi. Az erős sodrástól sem kell tartani, mert a bójákkal elkerített szakaszokon szinte áll a víz, a tópartiakhoz hasonlóan. Gyerekre vigyázni így is kötelező!
Nem marad más hátra, mint kiválasztani fotós összeállításunkból a hozzátok legközelebb eső dunakanyari szabadstrandot.
Szentendrei szabadstrand - Postás strand
Szentendre - Dunaparti kerékpárútFotó: MTI / Kovács Attila
Fotó: MTI / Kovács Attila
Miért oda?
A szentendrei szabadstrand az ország legújabb szabadstrandja, amit 2016. július 22-én, pénteken nyitottak meg hivatalosan a fürdőközönség előtt - ezzel Szentendre első legális szabadstrandja lett. A Postás strandot évtizedekkel ezelőtt is használták már fürdőzésre a környéken élők, ám hivatalosan soha nem volt szabadstrand.
Már a tavaly nyári ellenőrzések igazolták, hogy jó a víz minősége. A strandolók számára a part közelében öltöző épült, négyállásos zuhanyozó és ivóvízcsap szolgálja a kényelmet, a Dunán bójákkal, a parton pedig táblákkal jelölik a strandrészt. A tisztaság megőrzéséért mobil WC-ket és szemetes konténereket helyeztek ki. Az ÁNTSZ 2016.július 13-án végzett mintavételt, amelynek alapján jó minősítést kapott a víz, így gyerekkel is bátran látogatható. A város az újonnan nyílt szabadstrand környékén további fejlesztéseket tervez, aminek valószínűleg majd már csak következő strandszezonban örülhetünk.
Dunabogdányi szabadstrand
Dunabogdány - Strand utca 2.
Fotó: Wikipédia
Fotó: Facebook/Dunabogdány szabadstrand
Miért oda?
Dunabogdány volt az első hivatalos dunakanyari fürdőhely, amikor 2009-ben hivatalos szabadstranddá nyilvánították; egészen addig a helyi fürdőzök csak illegálisan mártóztak meg a Duna hűsítő vizében. Azóta egyre többen keresik fel a Dunának ezt a páratlan látványt nyújtó szakaszát, ami a strand évről évre növekvő népszerűségét bizonyítja.
Gyerekes családok a homokos partszakasz és a csodálatos szemközti látvány miatt kedvelik. Ha jut rá idő, és nem sietünk haza az esti fürdetésre, akkor az egész napos strandolás után érdemes a faluban is egy rövidebb sétát tenni.
Nagymarosi szabadstrand
Nagymaros - Magyar utca környékeFotó: nagymaros.hu
Miért oda?
Szívesen keresik fel minden szezonban a környéken élő és nyaraló kisgyerekes családok a 2014-ben hivatalos fürdőhellyé nyilvánított Nagymarosi szabadstrandot, amely egy viszonylag rövid, fövenyes dunai partszakasz. A strand panorámája páratlan, amiért szerkesztőségünk a "Legszebb panorámájú szabadstrand" címet ajándékozta fürdőhelynek - a strandolás közben ugyanis pazar rálátás nyílik a szemközti Visegrádi várra. A fürdőzés a jelző táblák között engedélyezett, ahol a víz minősége a természetes szabadvizek minőségének megfelelő.
A gyerekek a föveny miatt óriásik sarazhatnak, pancsolhatnak itt – homokozós felszerelést és napernyőt érdemes magunkkal vinni. Zuhanyzók, öltözők rendelkezésre állnak, és árnyékos rész is akad bőven, ami kisgyerekkel nem elhanyagolandó szempont. A közelben egy egészen mini játszótér is található. Strandételekről-italokról a közeli büfék gondoskodnak.
A nagymaros.hu portál tájékoztatása szerint a Halasban (Ászok sarok) és a Víg Matróz étteremben igénybe lehet venni a mosdókat.
Ha már a szabad vizeknél tartunk, akkor szülőként, nagyszülőként, gyerekfelügyelőként nem árt arról tudni, hogy 6 éven aluli és úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben - melyet a 46/2001. (XII. 27.) BM rendelet szabályoz.