Tárgyalóasztalhoz ültek hétfőn az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) képviselői és az emelt összegű családi pótlékra vonatkozó miniszteri rendelet változása ellen korábban tiltakozó szülők.
A hétfői megbeszélésen a tárca dolgozói támogatták azt a javaslatot, hogy készüljön egy széles körben hozzáférhető, részletes tájékoztató a különböző szociális juttatásokról, azok elérhetőségéről és hozzáférési szabályairól.
Mi jogosít az emelt összegű családi pótlékra?
Az egészségügyi államtitkárság az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: kiemelten fontosnak tartják "az emelt összegű családi pótlékra jogosító megbetegedések kapcsán a széles körű társadalmi párbeszédet, hogy a rendszer méltányosan, átláthatóan és ellenőrizhetően működjön, illetve hogy a kiemelt juttatás a jogosultak számára egyszerűen hozzáférhető legyen".
Kifejtették: a magasabb összegű családi pótlékra a gyermekek mindennapi életében napi problémát okozó, a gyermek és a család számára komoly terhet jelentő betegség és fogyatékosság jogosít.
60.000-en vették igénybe, de csak 14.000-en vettek gyógyszert
A megbeszélés résztvevői egyetértettek abban, hogy "fontos a gyermekek megfelelő gyógyulása, állapotának stabilan tartása érdekében a szülők együttműködése". Az államtitkárság ugyanakkor kiemelte, hogy a korábbi rendelet hatálya alatt asztma diagnózis miatt mintegy 60 ezer gyermek után vettek igénybe magasabb összegű családi pótlékot, miközben ebből a rendszeresen asztmakontrollgyógyszert kiváltók száma - a közgyógyellátási jogosultság ellenére - mindössze 14 ezer volt.
Még pontosíthatják a jogszabályt
A közlemény szerint a hétfői megbeszélésen lehetőség nyílt arra, hogy az érintettek az államtitkárságok képviselőivel megbeszéljék a vitatott pontokat, "az utca helyett íróasztal mellett" mutassák be érveiket. A döntéshozók képviselőinek részéről elhangzott, hogy figyelemmel kísérik a jogszabályváltozás hatásait, és a módosítást követő első év adatai alapján a hatások elemzését tervezik. A betegségkategóriák körének további pontosítása szakmai konzultációk alapján folyamatosan történik, s szükség esetén pontosítják a jogszabályt.
A tartósan beteg gyermekek védelmében
Július 15-én az Emmi egészségügyi államtitkárságánál demonstráltak érintettek az emelt összegű családi pótlékra vonatkozó miniszteri rendelet változásai ellen. A tárca közleményében erre úgy reagált, készek tárgyalóasztal mellett egyeztetni a tartósan beteg gyermekek védelme érdekében, de a demonstrálók akkor a meghívást nem fogadták el.
Forrás: Mti
Kép: Freedigitalphotos.net