Svédország valóban középpontba helyezi a családokat. Első államként vezették be a fizetett apasági szabadságot, most pedig ismét elsők: júliustól ugyanis a svéd vezetés a nagyszülőkre is kiterjesztette a fizetett szabadság lehetőségét. Az intézkedés fő célja az, hogy támogassák a családi kötelékek erősödését, és megkönnyítsék a munkába való visszatérést.
Egy kisbaba megszületésével anya, apa és nagyszülő is születik, mely hatalmas változás az egész család számára. Az új helyzetben nem mindenki találja meg könnyedén és azonnal a helyét, hiszen egy újszülött gondozása rengeteg új feladattal és felelősséggel jár, amely nem csak fizikailag, de érzelmileg is megterhelő lehet.
Az édesanyáknak nagy szüksége volna a nagyszülők segítségére, akik közül azonban sokan még aktív dolgozók, ezért nem tudnak annyit segíteni, és annyi tapasztalattal és útmutatással hozzájárulni a fiatal család mindennapjaihoz, amilyen mértékben azt szeretnék.
Svédországban az új törvénynek köszönhetően ez az álom mégis megvalósulhat: a szülők amellett, hogy a nekik járó 480 nap szülői szabadságot tetszőlegesen feloszthatják egymás között, maximum 45 napot (egyedülálló szülő legfeljebb 90 napot) átruházhatnak más felnőttre is: például egy nagyszülőre vagy egy keresztszülőre.
Összehasonlításként: Magyarországon csak a munkaerőpiacon aktív nagyszülőkre - és csak az egyikükre - ruházható át a GYED, abban az esetben, ha a szülők dolgoznak (a GYED összege ekkor a nagyszülő fizetése alapján kerül kiszámításra).
Az új, előremutató svéd intézkedést máris igazolják azok a tapasztalatok, melyek szerint a fizetett szabadság megléte a szülők és a csecsemők jobb egészségi állapotához is hozzájárul.
Svédország a szülői szabadság kiterjesztésével emelte a tétet a családtámogatás terén. Remélhetőleg nagyszerű példája a többi ország számára is ösztönzőleg hat majd.
Forrás: scarymommy.com
Fotó: Freepik