Nagyon sok kisgyermekes szülő ismeri azt az érzést, amikor egyik náthából még ki sem lábalt, már jön a másik. A gyereknek állandóan folyik az orra, sosem múlik a köhögése, és sorra kapja a középfülgyulladásokat. Szedi az antibiotikumot, és mégis.
Gondoltál már a tejfehérje-allergiára?
A hurutosságon és ismétlődő középfülgyulladásokon sokat ronthatnak a tejfehérjék. Ilyenkor jobb a gyógyulási esély, ha nem nagy mennyiségű a fehérjebevitel, és nem tartalmaz elsődlegesen tiszta tejfehérjét.
Több mint harminc évre visszanyúló tudományos kutatások eredményei* igazolják, hogy a tejfehérje-allergiában szenvedők gyakrabban betegszenek meg felső légúti betegségekben (pl. asztma, köhögés, arcüreggyulladás, középfülgyulladás).
Ha tehát gyanús a nehezen múló „taknyoskodás”, állandó köhögés, és ismétlődő fülgyulladások, próbáld ki, segít-e a tejmentes diéta. Ugyanis a tejfehérje-allergiának nincs más gyógymódja, mint elhagyni a bűnös ételt minden formájában 1-2 hétig, és megfigyelni, hogy eltűnnek-e a tünetek.
Ha igen, akkor óvatosan vissza lehet adagolni a tejtermékeket az étrendbe, és árgus szemekkel figyelni, hogy visszatérnek-e a tünetek. Ha a tünetek visszatérnek, akkor el lehet könyvelni a tejfehérje-allergiát.
A megvonásos-visszaadagolásos diéta az ételallergiák kivizsgálásának a gold standardje, még a vérvizsgálat sem ad pontosabb képet. A vérvizsgálat csábító lehet, azzal hogy kevesebb időt vesz igénybe és hivatalos diagnózist ígér, pedig a vérvizsgálat nem képes kimutatni az allergia minden típusát, viszont attól még nem kevésbé valós az allergia.
Érdemes megpróbálni a megvonásos diétát. Vesztenivaló nincs, és hogy lehet, hogy végre rájössz, mi áll gyermeked elhúzódó betegeskedése mögött.
Tejfehérjeallergia-gyanú? Ezeket az ételeket vond meg a gyerektől!
- tej
- tejföl
- tejszín
- joghurt
- sajt
- túró
- kefír
- író
- vaj
- savó
- kazein (egyebek közt a túró is tartalmazza)
Forrás: Morvay Réka írása a www.tejmentes.blogspot.com oldalon
Szakvélemény: a Szülők Lapja gyermekorvosától, Dr. Somló Páltól