Az első 25 életévben fejlődik ki a szervezet csontállománya, utána már csak veszít ásványi anyag tartalmából, ezért gyermekkorban nagyon sokat tehetünk az egészséges csontállományért és a csontritkulás megelőzéséért – mondja Szabó András, a II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója.
A magyar gyerekek kétharmada D-vitaminhiányos
Ha alacsony a gyerek D-vitamin szintje, hiába fogyaszt megfelelő mennyiségű kalciumban gazdag ételt (sok tejterméket), a feszívódás korlátozott, így a csontok nem épülhetnek megfelelően. Márpedig sajnálatos tény, hogy a magyar gyerekek kétharmada D-vitamin hiányos.
Az igazgató szerint táplálkozással nem lehet elegendő D vitamint bevinni: olyan mennyiségben kellene tengeri halat, erdei gombákat, házi tejet és tojást fogyasztani, ami nem lehetséges.
Kiknek kell feltétlenül D-vitamint szedniük?
• Ha állandóan megfázik a gyerek (mindent elkap, gyenge az immunrendszere) ajánlott orvossal megnézetni a D-vitamin szintjét, ami vérvétellel megállapítható, de vizsgálat nélkül is kaphat nyugodtan D vitamint.
• Ha a gyereknek 16 éves koráig egyszer – kétszer törik csontja nagy eséskor, az nem jelent feltétlenül csontbetegséget, de ha négyszer-ötször is előfordul kisebb traumára is, akkor érdemes orvoshoz vinni, kivizsgáltatni.
• Nem azért fáj a csontja a gyereknek, mert növésben van, hanem mert D-vitamin hiányos. Ha azt normalizálják, a csont kalcium tartalma megfelelő lesz, a fájdalom is elmúlik!
• Ha korán áll fel a gyermek és görbült a csontja, nem kell megijedni, megfelelő D-vitamin pótlással, évek alatt szépen kiegyenesedik.
• A szülők figyeljenek oda, hogy ha a gyerek nem szereti a tejet, tejtermékeket, más módon adjanak neki kalciumot.
• Nyáron a déli órákban természetesen nem ajánlott napra menni, de délelőtt és délután igen. Ha a gyerek egész nap be van kenve magas faktorú fényvédő krémmel, nem tud D-vitamint termelni, hiába van napon!
• A D-vitamin túladagolásának kicsi az esélye: ha valaki az ajánlott mennyiség tízszeresét fél éven keresztül szedi, akkor lehet baja (pl. veseköve).
Ha szeretnél még többet tudni a kalcium beépüléséről és a D-vitamin adagolásáról, olvasd el korábbi cikkünket (Így előzheted meg már gyermekkorban a csontritkulást>>)
Fotó: Freedigitalphotos.net
Forrás: Szabó András, a II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója