Fugázás tökéletesen: Tippek és trükkök a profi végeredményért (x)

Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


Fugázás tökéletesen: Tippek és trükkök a profi végeredményért (x)

A fugázás meghatározó lépés egy burkolat végső megjelenésében. Egy szakszerűen kivitelezett fugázás nemcsak a vonzó összképhez járul hozzá, hanem hosszú távon is ellenállóbbá teszi a burkolatot. Ahhoz, hogy a végeredmény tökéletes legyen, érdemes odafigyelni a megfelelő szerszámok és anyagok kiválasztására, valamint a precíz kivitelezésre.

A sikeres fugázás egyik kulcsa a megfelelő burkoló szerszámok használata. A glettvas elengedhetetlen a fugázóanyag egyenletes eloszlatásához, míg a gumilehúzó segít bedolgozni az anyagot a résekbe, minimalizálva a felesleget. A fugatisztító szivacs lehetővé teszi a csempék tisztán tartását a folyamat során, a fugakihúzó vagy fugázókefe pedig gondoskodik arról, hogy a fugák egyenletesek és esztétikusak legyenek. Egyes esetekben a fugázóspriccelő is hasznos eszköz lehet, különösen vékony rések kitöltésénél, mivel precízebb adagolást tesz lehetővé. Az ecset pedig segítséget nyújthat a fugázóanyag finom elsimításában, valamint a felesleges anyag eltávolításában.

A fugázóanyag kiválasztása legalább ilyen fontos lépés. Figyelembe kell venni, hogy beltéri vagy kültéri használatra szánjuk-e, hiszen kültéren nem csak vízlepergető, de fagyálló tulajdonságokkal is bíró anyagra van szükség. Emellett fontos szempont a rugalmasság és a repedésállóság is, különösen padlófűtés esetén, ahol nagyobb hőingadozásnak van kitéve a burkolat. A fugaszélesség is meghatározó tényező, hiszen a különböző szélességű fugák eltérő típusú anyagot igényelnek.


A fugázás megkezdése előtt elengedhetetlen az alapos előkészítés. A csempék közötti réseknek tisztának és száraznak kell lenniük, hogy a fugázóanyag megfelelően tapadjon. Az anyagot mindig a gyártó utasításai szerint kell kikeverni, hogy könnyen bedolgozható legyen. A fugázás során átlós mozdulatokkal kell bejuttatni az anyagot a résekbe, így biztosítva az egyenletes kitöltést.
Egy másik módszer, különösen keskeny fugák esetében, a fugázóspriccelő használata, amellyel pontosan a kívánt helyre lehet adagolni az anyagot. Néhány perccel a felhordás után egy nedves szivaccsal le kell törölni a csempékről a felesleget, végül pedig a megszáradt burkolatot száraz ronggyal át kell törölni, hogy eltüntessük a cementfátylat. Az ecset használata különösen hasznos lehet a sarkokban és nehezen hozzáférhető helyeken, ahol pontosságra van szükség.


A fugázószín kiválasztása szintén nagyban befolyásolja a burkolat összképét. Ha azt szeretnénk, hogy a csempe domináljon, érdemes hasonló árnyalatú fugázót választani. Ha viszont kontrasztos hatást szeretnénk elérni, akkor érdemes eltérő színnel kísérletezni. A fehér csempe fekete fugával például modern és karakteres megjelenést kölcsönöz a felületnek, míg a bézs vagy szürke fugázás természetesebb összhatást eredményez.

A fugázás során gyakran előforduló hibák közé tartozik a nem megfelelő állagú fugázóanyag használata. Ha túl híg, akkor nem tapad megfelelően, ha pedig túl sűrű, nehéz vele dolgozni.
A tisztítás időzítése szintén kritikus tényező, ha túl hamar vagy túl későn töröljük le a burkolatról a felesleges anyagot, az foltokat hagyhat maga után. Az is fontos, hogy jó minőségű szerszámokat használjunk, mert egy gyenge minőségű gumilehúzó vagy szivacs megnehezítheti a munkát és rontja a végeredményt.


Ha odafigyelünk a megfelelő anyagok és eszközök kiválasztására, valamint a pontos kivitelezésre, akkor a végeredmény nemcsak szép, hanem időtálló is lesz.

 

 

Szponzorált tartalom (x)


Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


2020.05.06