FIGYELEM, A LENTI INFORMÁCIÓK ELÉVÜLTEK - LEGÚJABB ÍRÁSUNKAT A TÉMÁBAN ITT OLVASHATOD. KÉRLEK KATTINTS IDE A 2016-I AKTUALITÁSOKHOZ »
A TGYÁS-t követően GYED-re jogosult a szülő, ha a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe.
Ki számít szülőnek a GYED-re jogosultság szempontjából?
- a vér szerinti szülő
- az örökbefogadó szülő
- a szülővel együtt élő házastárs
- aki saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni (és az erre irányuló eljárás már folyamatban van)
- a gyám
A GYED összege:
A GYED legmagasabb összege a minimálbér kétszeresének a 70%-a lehet. (2008-ban ez az összeg 96 600,- Ft).
Mivel a gyed adóköteles jövedelem, abból az adószabály szerint adót (előleget), és nyugdíjjárulékot kell levonni.
A GYED számítása a biztosítási és jövedelmi viszonyok alapján
- Ha a jogosult az irányadó időszakban legalább 180 nap rendszeres jövedelemmel rendelkezik, akkor a táppénzszabályok szerint kell megállapítani a GYED összegét.
- Ha a jogosultnak az irányadó időszakban nincs 180 napi rendszeres jövedelme, a gyermekgondozási díj naptári napi összege az igénybevétel kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének a 70%-a.
- Ha az irányadó időszakban elért tényleges jövedelem kisebb a minimálbér kétszeresénél, a GYED alapja a tényleges - pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező - jövedelem naptári napi összege.
- Tényleges jövedelem hiányában a szerződésben szereplő jövedelem a GYED alapja, ha az kisebb a minimálbér kétszeresénél. Ez esetben a gyed napi összegének alapja a szerződés szerinti jövedelem harmincad része.
- Ha a gyed igénybevétele előtt a jogosult munkanélküli ellátásban részesült, és az irányadó időszakban nem volt tényleges jövedelme, az ellátás alapja maximum a minimálbér kétszerese - ha ugyanis a munkanélküli ellátás alapját képező jövedelme kisebb volt, az lesz a gyedalap.
- Ha a terhességi gyermekágyi segélyben részesült anya biztosítási jogviszonya a TGYÁS időtartama alatt megszűnik, jogosult marad a gyedre, feltéve, hogy terhességi gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett, a szülést megelőző két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermeket a saját háztartásában neveli.
TGYÁS, GYED, GYES KALKULÁTOR >>