Hasfájós csecsemők

Dr. Somló Pál

Gyerekbetegségek

Dr. Somló Pál


Születés után a szájon át kerül a táplálék a szervezetbe, amely végig halad a gyomor-bél csatornán. A táplálkozás magzati korban a méhlepényen, a véren keresztül történt, így az addig érintetlen szervnek új feladatokkal kell megbirkóznia.

Alkalmazkodnia kell idegen anyagokhoz, meg kell oldania azt a feladatot, hogy a megfelelő tápanyag fölszívódjon. Káros anyagok okozta ártalmakat ki kell védeni, ki kell üríteni a termelődő salakanyagot. Ez a széleskörű feladatsor sokszor okoz problémát, amely hasfájásban nyilvánul meg. Még akkor is megjelenik ez a tünetcsoport, amikor a legoptimálisabb táplálékot, az anyatejet kapja a csecsemő.

Honnan tudhatjuk, hogy a hasa fáj-e?
A hasfájásra az jellemző, hogy a csecsemő nyugtalan, sokszor fel-fel sír akkor is, amikor biztosan nem éhes, nincs más problémája. Legtöbbször ilyenkor „összegörnyed”, néha hátrafelé feszíti magát, lábait felhúzogatja. Sokszor nagymennyiségű szélürítés jelentkezik, esetleg nehezebben ürül a széklet. Leggyakrabban ez a tünetcsoport a késő délutáni, koraesti órákban jelentkezik, és 10-11 óráig tart. Természetesen a nap bármely órájában előfordulhat. Néha az étkezést is nehezíti. A görcsök miatt a csecsemő elengedi a mellbimbót, abbahagyja a szopást, ill. az étkezést. A sok éves tapasztalat és statisztika szerint a leginkább az anyatejjel táplált, leány csecsemők érintettek.

Természetes gyógymódok
Mint minden olyan tünetcsoport, amelyre sok gyógyszer van, arra nincs meg az igazi. A kezelésben széleskörű lehetőségek vannak. Elsősorban a hagyományos, népi gyógymódból származó gyógyteák. Ilyenek az ánizs, az édeskömény, a kamilla. Ezek mindegyike enyhítheti a tüneteket, de sajnos fokozhatja is a görcsöket. E miatt, magam részéről, mindig tiltakozom a kombinált teakeverékek alkalmazásától, mert nem tudom megmondani, hogy melyik hatékony, melyik okoz esetlegesen további görcsöket. Tehát a javaslat: főzzünk teát az egyikből és itassuk a gyermekkel, ha hatékony, akkor jó, ha nem jó, akkor váltsunk a következőre.

Gyógyszeres kezelés
Vannak ezen kívül gyógyszerkészítmények is. Ezek mindegyike gyakorlatilag ugyanazt a hatóanyagot tartalmazza, esetlegesen különböző vivőanyagokkal, ill. ízesítésekkel. Ezeknek előnye, hogy csak helyben hat, nem szívódik fel. Ennek köszönhető, hogy a hatásuk csecsemőnként változó.

Saját tapasztalat – Aloé tartalmú készítmények
Saját praxisomban igen hatékonyan tudtam alkalmazni bizonyos természetes, aloé tartalmú készítményeket. Ennek hatása gyakorlatilag mindig meggyőző volt.

Hason fektetés, has masszírozás
Nagyon hatékony lehet az anyuka kezének gyógyító simogatása a pocin, amely korán rendezheti a panaszokat. A hasonfektetés, amely más szempontból is előnyös a csecsemő számára, enyhíti a hasfájásos panaszokat. Könnyebb a szelek és a széklet ürítése.

Meddig tart?
Végül, de nem utolsó sorban az állandóan megjelenő kérdés: meddig fog ez tartani? Nos a leggyakrabban kb. 3 hónapos korra rendeződik, sajnos néha eltarthat a gyümölcs-zöldség tápanyagok bevezetéséig is. Nagyon elvétve még egy éves korig is eltarthat, bár ilyenkor sokszor már lelki problémák is belezavarnak.


Úgy vélem, hogy a legeredményesebb az, ha nem esünk kétségbe a hasfájástól. Teákat, egyéb gyógyszereket, gyógynövényeket alkalmazunk és hason fektetjük, valamint gyakran simogatjuk a pocakját.


 


Dr. Somló Pál

Gyerekbetegségek

Dr. Somló Pál


2009.01.06