Háztartást vezetni kisgyerek mellett? - 8 bevált ötlet, ha te is folyton elúszol a házimunkával

Szülők lapja

Otthon, kreatív

Szülők lapja


Háztartást vezetni kisgyerek mellett? - 8 bevált ötlet, ha te is folyton elúszol a házimunkával

Rengeteg anyuka érzi úgy, hogy bármennyire is igyekszik, szétszakad a kötelességek közt: ha eleget törődik és foglalkozik gyermekével, akkor úszik a lakás, és nincs időben ebéd; ha pedig mindent ellát úgy, ahogyan azt szeretné, úgy érzi, gyermeke szenved hiányt. Mi az egyensúly titka? Hogyan kössük le a gyermeket, amíg elvégzünk egy-egy feladatot?

Babakorban még számos szituáció megoldható magunkra köthető hordozó segítségével, egy pici gyermek pedig sokszor egy-egy egyszerű tárgy megfigyelésével, dalolással, mondókázással is leköthető, míg tevékenykedünk. 
A másfél-2 éves gyerekek azonban már aktívabbak, ráadásul a figyelmüket nagyjából 3-6 percig köti le egy adott dolog, vagy ami nagyon érdekli őket, az jó esetben 10-12 percig.

Ilyenkor valódi kihívás a gyerekkel is foglalkozni, és egyidejűleg az otthoni feladatokkal is érdemben haladni.

 

 

A következő néhány ötlet megkönnyítheti a dolgunkat, hogy kevésbé teljenek stresszesen a mindennapjaink:

 


1. Előkészület
Egy adott házimunkába belefogva érdemes új játékot adni a gyereknek, sőt, előkészíteni a következő játékot is, amivel foglalkozhat majd, ha a jelenlegit megunja.


2. Szerepjáték és kornak megfelelő feladatok
Főzésnél adhatunk kuktaszerepet a kisgyereknek! A kicsik úgyis szívesen utánozzák a szülőket. Adhatunk biztonságos, játékos feladatokat: például fakanállal kevergetés, zöldségválogatás külön tálba, üres fűszertartók sorba állítása, száraz tészta öntögetése (ha már nem tesz mindent a szájába a gyermek). A nagyobbacskáknak valódi feladatot is adhatunk: szemét kidobása a szemetesbe, szennyesek vagy tiszta ruhák ki-bepakolása, törölgetés stb. Nem baj, ha nem tökéletes, amit csinál - az igyekezetet is mindig értékeljük, dicsérjük meg!
 

3. Lefárasztás
A hosszasabb házimunkák előtt érdemes lemozgatni a gyereket: szaladgálás, játék a játszótéren, parkban, játszóházban vagy csak az udvaron.


4. A nyugalom és jó közérzet biztosítása
Reagáljunk megfelelően a gyermek fizikai igényeire (álmosság, éhség, szomjúság, nem megfelelő öltözet), mielőtt belefogunk valamibe.


5. Közelség
Jelöljünk ki vagy alakítsunk ki egy biztonságos zugot a közelünkben, olyan játékokkal és eszközökkel, melyekkel szabadon játszhat, gyurmázhat, „főzhet”, bábozhat... Ha ez nem jön be, a magasított székből jobban ráláthat „anyára, és arra, amit anya csinál” : sok gyermeket csak ez nyugtat meg.
 

6. A kíváncsiság és a meglepetés ereje
A feladataink idejére adjunk neki egy meglepetés-dobozt, amiben olyan tárgyak vagy játékok vannak, melyeket csak néhanapján adunk oda, így izgalmas számára velük játszani.


7. Tegyük félre a maximalizmusunkat!
Állítsunk fel prioritást, és fogadjuk el, hogy gyerek mellett lassabban fogunk haladni. Ha nem állítunk magunk elé elérhetetlen célokat és lehetetlen elvárásokat, sok frusztrációtól megkíméljük magunkat.
 

8. Szórakoztatás helyett törekedjünk a gyerek bevonására, gondolkodjunk a vele való együttműködésben!
Ez hosszú távon több előnnyel is járhat: a kicsik természetes módon lesznek részesei egy háztartás működtetésének, sőt, a közös otthoni feladatvégzés a lelki és érzelmi fejlődéshez is hozzájárul.

 

 

 

Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Otthon, kreatív

Szülők lapja


2025.05.19